Wraz z rozwojem technologicznym, coraz częściej decydujemy się na optymalizację kosztów związanych z utrzymaniem domu, czy też mieszkania. Jednym z elementów, które chcemy zmniejszać to zużycie prądu elektrycznego. Bardzo często spotykam się z decyzjami optymalizacji tych kosztów za pośrednictwem wymiany źródła światła, czyli żarówki, a dokładnie energooszczędnej lub inaczej ujmując kompaktowej. Stają się coraz popularniejsze przez ich ekologiczny charakter, opłacalność już w większości sprawiły wycofanie żarówki próżniowych z rynku.

Zużywają do 80% mniej prądu, choć należy uważać, ponieważ zawierają rtęć, która jest niebezpieczna! Za wyrzucanie takich odpadów grozi nawet wysoka grzywna, dodatkowo według badań przeprowadzonych przez niemiecką telewizję, żarówki te zawierają fenol, który może być powodem wywołania raka… To bardzo zły obraz tych żarówek, o których zazwyczaj słychać same zalety. Czytałem wiele opinii i faktycznie zmienia obraz ogólnej oceny, jeżeli widzi się opinie fizyka, który tłumaczy wpływ wyrzucanej rtęci. Tym samym chcę ją tutaj opisać i porównać z żarówką żarową.

Korzyścią związaną z użytkowaniem świetlówek jest z pewnością ich zużycie energii elektrycznej, o której pisałem na wstępie. Zużycie na poziomie 80% mniejszej ilości to bardzo dobry wynik, przy zachowaniu podobnej ilości światła i barwy. Czyli zamiast stosować żarówkę 100 Watową, możemy posłużyć się świetlówką o mocy 20 Watów, co daje obraz jej energooszczędności. Emitują bardzo mało ciepła, a 90% żarówki nadaje się do ponownego przerobu. Charakteryzują się dużą trwałością, gdyż świecą nawet do dziesięciu razy dłużej w porównaniu ze zwykłą żarówką i jeżeli chodzi o emitowane światło, są bardzo bezpieczne dla oczu, dodatkowo posiadają wysoki współczynnik oddawania barw, które można zakwalifikować jako ciepłe, białe światło. Za pomocą kalkulatora online, można w szybkim czasie porównać sobie koszty aktualne, z tymi jakie możemy ponosić po wymianie żarówek.

W przypadku zbicia takiej żarówki należy bardzo mocno uważać. Powtarzam to, ponieważ jest w nich zawarta rtęć, która jest szkodliwa zarówna dla nas, jak i dla zwierząt. Odbija się na naszym układzie nerwowym, a skutkiem mogą być: gorsza pamięć, słuch i wzrok, uszkodzenie nerek, mocne zmęczenie, deformacja kości, nadciśnienie. Dlatego w przypadku zbicia świetlówki, należy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno sprzątać szkieł odkurzaczem, jedynie za pomocą ścierką, lub papierowym ręcznikiem wilgotnym. Oczywiście czynność tą należy wykonywać w rękawiczkach gumowych, a wszelkie zebrane elementy wsadzić w worek, lub w dwa i szczelnie zamknąć, oklejając całość taśmą klejącą. Pomieszczenie należy bezzwłocznie przewietrzyć, aby usunąć wszelkie opary rtęci, które są także szkodliwe.

Widać znaczącą różnicę, jeżeli chodzi o porównanie energetyczne i finansowe, choć zagrożenia, które płyną z ich użytkowania, także występują. Sam mam nad sobą żarówkę energooszczędną, ale być może z czasem warto byłoby poszukać alternatywy. Dlatego chętnie zainteresowałbym osoby do zapoznania się z artykułami związanymi z żarówkami LED. Jest to niewątpliwie kolejna alternatywa i mam nadzieję, że jeszcze w segmencie oświetlenia, nie jest to ostatnie zdanie i nowe źródła będą coraz bardziej zbliżone do światła dziennego oraz nie będą niosły ze sobą żadnych zagrożeń.