Osoby planujące zakup własnego lokum często stoją przed dylematem, czy zdecydować się na wybudowanie domu wolnostojącego czy zakupić mieszkanie w bloku. Niewątpliwie każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a ostateczny wybór często zależy nie tylko od indywidualnych upodobań, ale także od możliwości finansowych – wybudowanie własnego domu często bywa droższe niż zakup mieszkania zlokalizowanego w bloku. Rozwiązaniem może być szeregowiec, który nie wymaga tak dużych nakładów finansowych jak zakup działki i wybudowanie domu, a jednocześnie przynosi upragnioną prywatność, często niedostępną w przypadku zakupu mieszkania. Zabudowa szeregowa cieszy się coraz większą popularnością, na którą wpływ ma niewątpliwy szereg zalet.

Niższe koszty

Jedną z podstawowych zalet mieszkania w szeregowcu są niższe koszty – i to nie tylko na etapie budowy, ale także już podczas eksploatacji budynku. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na niższy koszt samej inwestycji – szeregowiec jest zazwyczaj budowany na dużo mniejszej parceli niż dom wolnostojący, a stawianie wspólnych ścian dodatkowo zmniejsza ponoszone koszty na budowę. Warto też podkreślić, iż o ile same koszty uzbrojenia terenu i doprowadzenia mediów są podobne jak w przypadku samodzielnego domu, to jednak ich ogólna suma rozkłada się w tym przypadku na kilku bądź kilkunastu inwestorów (w zależności od wielkości zabudowy). Dodatkowo nie wolno zapominać o tym, iż późniejsza eksploatacja czy konserwacja zabudowy także jest rozkładana na kilka bądź kilkanaście rodzin. Wartością dodaną jest fakt, iż rachunki za ogrzewanie segmentu – ze względu na wspólne ściany – są dużo niższe niż w przypadku ogrzewanie domu. To wszystko sprawia, iż zabudowa szeregowa staje się bardzo atrakcyjną pod względem cenowym alternatywą dla domu jednorodzinnego.

Komfort mieszkania

Warunki mieszkania w zabudowie szeregowej są bardzo zbliżone do komfortu, jaki daje mieszkanie w domu jednorodzinnym. Przede wszystkim właściciel szeregowca posiada swój ogródek, czyli zieloną przestrzeń do odpoczynku i zabawy dla dzieci. Nawet największy balkon czy taras w mieszkaniu w bloku nie zastąpi własnej zielonej przestrzeni, na której można urządzić grilla lub zamontować ogrodowy basen. Poza tym szeregowce posiadają oddzielne wejścia, co ogranicza kontakt z sąsiadami oraz wyklucza hałas dobiegający z klatek schodowych (co ma miejsce w przypadku zamieszkania w bloku). Sama koncepcja szeregowca (który najczęściej jest dwupiętrowy) umożliwia podział domu na część rodzinną i prywatną, a nawet wyszczególnienie dwóch mieszkań. Nie bez znaczenia jest także posiadanie garażu, co w przypadku mieszkania w bloku często staje się niemal luksusem.

Infrastruktura

Zdecydowana większość szeregowców budowana jest w miastach lub na ich obrzeżach. To sprawia, iż dojazd do centrum miasta zazwyczaj nie zajmuje dużo czasu, a dostęp do szkół, przedszkoli, sklepów czy instytucji kulturalnych jest znacznie bardziej ułatwiony niż w przypadku posiadania działki zlokalizowanej poza miastem. Dodatkowo szeregowce są często elementem pewnej koncepcji architektonicznej, co sprawia, iż otaczająca je infrastruktura (drogi, chodniki, oświetlenie czy place zabaw) jest na bardzo wysokim poziomie.

Zabudowa szeregowa to doskonały wybór dla osób, które nie posiadają zbyt dużych nakładów finansowych, a jednocześnie  marzą o własnej przestrzeni do życia. Szeregowiec gwarantuje warunki zamieszkania zbliżone do tych w domu jednorodzinnym, a jednocześnie jest znacznie atrakcyjniejszy pod względem finansowym.

Polecamy zapoznać się z ofertą  www.koninko.com.pl