Prośrodowiskowa idea

Dzisiejsze czasy to era ekologi i oszczędności. Zarówno Unia Europejska, jak i kraje z innych kontynentów edukują społeczeństwa, by używali energooszczędnych lampek, by zużywali mniej wody, nie zaśmiecali środowiska itd. To oczywiście chwalebne idee, które każdy przyzwoity człowiek, któremu leży na sumieniu dobro świata, powinien praktykować. Cały czas powstaje odpowiednie prawo europejskie, dzięki któremu możemy dbać o zdrowie świata w skali ogólnej oraz jednostek w ich mikroświecie. Jednym z elementów walki o dobro ludzkości jest energooszczędne oświetlenie. Poniżej omówimy kwestie proekologicznego oświetlenia ledowego.

Walory energooszczędnego oświetlenia LED

Oświetlenie LED zastępuje tradycyjne źródła światła. Największym plusem jest ekonomiczność. Udowodnione jest, iż tego typu naświetlenie zużywa mniej energii niż żarówki, halogeny lub świetlówki, co przekłada się na mniejsze rachunki. W porównaniu z archaicznymi żarówkami, ledowe nowości wystarczają na znacznie dłużej. Oświetlenie ledowe idealnie odnajdzie się w domach ludzi, którzy lubią mieć bardzo jasno w pomieszczeniach. Co prawda, nie świecą może tak mocno, jak, chociażby latarnia morska, ale moc mają doprawdy dużą. Ta technologia zapewnia to w bardzo wysokiej mierze.

Porównanie z tradycyjnym oświetleniem

Żarówki o mocy 75W lub 100W były niesamowicie energochłonne i starczały na krócej. W tym zestawieniu energooszczędne oświetlenie zdecydowanie wygrywa. Oświetlenie LED nadaje się przede wszystkim jako światło ogólne, ponieważ jego moc marnowałaby się, gdyby użyć jej kierunkowo. Jedynym minusem i kwestią, w której nowoczesne oświetlenie ledowe ustępuje tradycyjnemu, jest to, iż barwa światła jest gorsza i wydaje się mniej naturalna. Jednak wiemy, że organizm ludzki do wszystkiego potrafi się przystosować. Kolejnym atutem jest to, iż wydziela mniej ciepła do atmosfery, korzystniej wpływając na środowisko. W skali globalnej daje to naprawdę wymierne korzyści dla naszego świata. Wielkim pozytywem tego typu oświetlenia jest praktycznie brak substancji szkodliwych dla środowiska i korzystających ze światła w domu. Oświetlenie ledowe ma znacznie mniej rtęci, bo ok 2mg. To bardzo mało i korzystnie dla natury. Energooszczędne oświetlenie LED cechuję większa trwałość niż w przypadku starych żarówek. Komu z nas nie zdarzyło się stłuc żarówki podczas wkręcania lub wykręcania, a nawet w drodze ze sklepu do domu? Tutaj nie ma o tym mowy. Oświetlenie ledowe jest wykonane rzetelniej i bezpieczniej.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o instalacje oświetlenia ledowego, najlepiej byłoby dokonać montażu już na etapie projektowania domu. Dotyczy to kwestii wysokości pomieszczeń. Drugą ważna kwestią jest to, by nie kupować tanich lamp od szemranych sprzedawców bądź od osób prywatnych. Warto zainwestować u dobrego dystrybutora o uznanej renomie. Przy wyborze diod LED do oświetlenia ogólnego radziłbym zaczerpnąć porady fachowca, ponieważ można trafić niefortunnie. Natomiast jeśli chodzi np. o źródło światła przy biurku, to nie mam zastrzeżeń. Oczywiście tego typu oświetlenie nie jest idealne, jednakże ze wszystkich dostępnych aktualnie na rynku, jako jedyne pozytywnie wpływa na środowisko i pozwala zaoszczędzić sporo pieniążków.

Autorem powyższego artykułu jest LunaOptica, sklep internetowy z oświetleniem LED.