Pamiętacie te czasy, kiedy Internet w domu był synonimem zajętej linii telefonicznej? Jedyny pecet w domu, który stał na honorowym miejscu na biurku podłączało się do linii telefonicznej a następnie łączyło z internetem. Te czasy bezpowrotnie minęły, w chwili obecnej w przeciętnym domu jest kilka, a nawet kilkanaście urządzeń stale podłączonych do sieci. Jeśli decydujesz się na zmianę lub założenie internetu, to dobrze trafiłeś. W tym artykule omówimy ważną kwestią jaką jest wybór i podłączenie internetu w domu.

Wybierając internet do domu musimy pamiętać, że w większości wypadków jest to wybór na lata. Ważną kwestią także jest lokalizacja. O internet w domu jednorodzinnym, stojącym na obrzeżach miasta lub na wsi może być trudniej niż w miejskim blokowisku. Jeżeli twój dom nie jest podłączony do sieci telefonicznej, lub twoja sieć nie spełnia wymagań dotyczących dostępu do internetu, nic straconego. W dzisiejszych czasach dosyć powszechne jest korzystanie z bezprzewodowego dostępu do internetu. Może to być dostęp radiowy lub satelitarny.

Pierwszą technologią jaką omówimy jest technologia ADSL. To właśnie na niej bazuje nadal popularna neostrada. Żeby uzyskać dostęp do internetu za pomocą tej usługi, nasz do w praktyce nie może znajdować się w odległości dalszej niż około pięciu kilometrów od centrali telefonicznej. Minusem tej metody jest to, że nie pozwala ona osiągać jak na dzisiejsze czasy dużej prędkości transmisji danych. Korzystając z technologii ADSL można jednocześnie prowadzić rozmowę telefoniczną oraz korzystać z internetu. Kolejnym minusem tej technologii jest fakt, że prędkość wysyłania danych jest niższa od prędkości ich pobierania. Ten problem rozwiązuje natomiast przejście na usługę DSL która pozwala wysyłać i odbierać dane z tą samą prędkością.

Łącze LTE sprawdzi się natomiast w przypadku, kiedy nasz dom czy też mieszkanie nie jest podłączone do sieci telefonicznej lub do sieci światłowodowej. Jest to najtańszy typ internetu bezprzewodowego. Przede wszystkim największym atutem tej technologii jest jej mobilność. Wystarczy karta sim i modem wielkości pendrive’a. Jeżeli chcemy korzystać z tej technologii za pomocą smartfona, modem okaże się zbędny, ponieważ większość smartfonów na rynku na ten moment obsługuje standard LTE. Tak samo praktycznie wszyscy operatorzy dostępni na polskim rynku mają internet LTE w swojej ofercie. Jak to wygląda z prędkościami? Teoretycznie standard LTE 4.0 potrafi przesyłać dane z maksymalną szybkością do 150Mb/s. W praktyce jednak tak wysoka prędkość jest nie osiągalna, zazwyczaj to jest około 60Mb/s co i tak jak dla mnie jest zadowalające. Gorzej jednak wygląda sprawa z zasięgiem takiego internetu, bo jest znacznie mniejszy niż zasięg sieci komórkowej. Operatorzy na swoich stronach posiadają mapy na których są zaznaczone zasięgi internetu LTE, warto sprawdzić zasięg którego operatora obejmuje region w którym mieszkamy. Największym minusem tej technologii nie jest zasięg ani prędkość, a limit przesyłania danych. Taki limit nie istnieje w przypadku szerokopasmowego dostępu do internetu. Limit ten polega na tym, że po odebraniu lub wysłaniu określonej liczby gigabajtów, nasze połączenie z internetem zostaje przerwane, lub w najlepszym przypadku drastycznie zwalnia. Dla ludzi którzy pobierają lub wysyłają dużo dosyć ciężkich plików, może to być poważne ograniczenie.

Osobiście korzystam z internetu LTE z moim smartfonie i nie zamierzam z tego rezygnować. Daje to dosyć dużo możliwości. Natomiast w domu używam światłowodowego dostępu do internetu i tam nie wyobrażam sobie innej możliwości. Mogę cieszyć się ultra szybkim, nieograniczonym dostępem do sieci.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą NovaConnect – przedsiębiorstwem specjalizującym się w dziedzinie budowy, eksploatacji oraz serwisu sieci światłowodowych.