Żyjemy w świecie który jest przepełniony od wielkiej ilości roślin i ich gatunków. Nasz świat jest bardzo różnorodny, fauna i flora składa się zarówno z malutkich źdźbeł trawy, poprzez krzaki po wielkie i potężne sekwoje. Człowiek potrafi wykorzystać prawie wszystko co istnieje, więc nic dziwnego że istnieje tak wiele rodzai podłóg. W dzisiejszych czasach możemy mieć podłogę praktycznie z każdego gatunku drewna jaki istnieje na tym świecie, jedynym ograniczeniem jest zasobność naszego portfela.

Dobór odpowiedniej podłogi do pokoju jest ważnym elementem aranżacji wnętrza. Należy poświęcić temu trochę uwagi, bo nie ma nic gorszego niż eleganckie wnętrze ze źle dopasowanym parkietem. Jak dla mnie, najlepszym rodzajem podłóg są podłogi drewniane. Wnoszą one niesamowity styl i klasę do pomieszczenia. Najczęściej stosuje je się w salonach, pokojach dziennych i sypialniach. W kuchni i łazience ludzie wolą zastosować mniej problematyczne w utrzymaniu i czyszczeniu płytki ceramiczne. Być może wynika to z faktu, że mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia specjalnych, wodoodpornych paneli i parkietów nadających się w sam raz do tych pomieszczeń.

Idzie wyróżnić dwa główne typy podłóg drewnianych. Zacznijmy od tego cieszącego się większą sławą. Parkiety podłogowe, bo o nich mowa, kojarzą się z wysokim stylem i klasą. Składają się z drewnianych deseczek zwanych deszczułkami. Ich wymiary są ustandaryzowane i powinny mieścić się w zakresie od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu centymetrów oraz od czterech do ośmiu centymetrów szerokości. Grubość takich deszczułek jest różna, czym grubsze tym lepsze i trwalsze są. Można je wtedy więcej razy odnawiać. Średnia grubość wynosi około dwóch centymetrów. Parkiety drewniane są pewnym rodzajem tradycji. Chodzenie po podłodze stworzonej w 100% z litego drewna sprawia nie małą przyjemność. Deseczki można układać w różne, naprawdę wymyślne wzory, co daje otwartą przestrzeń dla projektantów wnętrz. Czasem spotyka się także parkiety wykonane z deszczułek które z kolei stworzone są z różnych gatunków drzewa. Takie podłogi potrafią tworzyć piękne i jedyne w swoim rodzaju podłogi. Z deszczułkami jest natomiast tak jak z ludźmi – nie ma dwóch identycznych klepek, tak jak i nie ma dwóch identycznych osób. Taką swojego rodzaju imitacją parkietu są deski podłogowe. Różnią się sposobem kładzenia oraz tym, że parkiet można odnawiać poprzez zdzieranie z niego cienkiej warstwy drewna. Deski są tańsze i występują w nich także modele, które nie są wykonane z drewna w całości. Montuje się je do legarów, które wcześniej trzeba wypoziomować. Ważnym elementem podczas kładzenia desek podłogowych jest to, żeby nie kłaść ich w jednej linii. Powoduje to niestabilność całej konstrukcji. Chodzi o to, żeby deski było położone względem siebie tak samo jak cegły w murze.

Panele podłogowe są najtańszą opcją. Składają się z trzech rodzajów klejonego drewna, zaczynając od warstwy wierzchniej na którą składa się drewno najwyższej jakości. Charakteryzują się bardzo łatwym systemem montażu, wystarczy je wczepić. Nie potrzebujemy niczego kleić ani przybijać. Plusem takich paneli jest także to, że fabrycznie są cyklinowane i lakierowane. Ostatnim typem drewnianej podłogi jest bruk drewniany, który z wyglądu przypomina mozaikę. Jednak pojedyncze deseczki w takim bruku mogą być grubości nawet do ośmiu centymetrów. Daje nam to gwarancję, że taka podłoga przetrwa w naszym domu długie lata.