Każdy ma swoje gusta i guściki, ale gdy chodzi o dekorowanie domu lubimy radzić się innych. Szczególnie dlatego, że pomieszczenia muszą być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. W wyborze aranżacji kuchni ogranicza nas jedynie wyobraźnia, ale pamiętajmy, że to często serce domu. Oto kilka propozycji stylów w jakich można urządzić mieszkanie.

Kuchnia szefa kuchni

Wielość programów kulinarnych pokazujących nam restauracje od środka zainspirowała projektantów do stworzenia nurtu „profi”, czyli stylizowanego na profesjonalną kuchnię. Najważniejszą zasadą jest funkcjonalność. Podczas gotowania nie ma czasu na bieganie po całym pomieszczeniu w poszukiwaniu konkretnych składników, więc wszystko powinno znaleźć się „pod ręką”. W takiej kuchni nic nie jest przypadkowe. Jednocześnie powierzchnie, z których taka kuchnia zostanie wykonana muszą być łatwe do sprzątania, dlatego elementem dominującym jest stal nierdzewna. Gdy nie lubimy zimnych wnętrz i chcemy je ocieplić możemy dodać lite drewno, które znacząco „udomowi” wystrój.

Skoro przy drewnie jesteśmy…

Urządzenie kuchni z drewna to bardzo eleganckie wyjście. Dodatkowo możemy wybierać czy wolimy egzotyczne, ciemne barwy czy wolimy zostać przy tradycyjnych, polskich drzewach. Nie musimy się ograniczać w kolorach ścian czy dodatków, bo do drewna pasują dosłownie wszystkie! Jeśli jednak marzy Ci się postawić na elegancję to zdecyduj się na te w stylu prowansalskim. Jasne fiolety i biel sprawią, że Twoja kuchnia stanie się niezwykle romantycznym miejscem! Do drewna pasują wszystkie dodatki, które są naturalnego pochodzenia, w stonowanej kolorystyce. Dzięki temu będziemy mogli ją swobodnie ozdobić dodatkami „z duszą” jak zabytkowe sztućce czy naczynia.

Kuchnia angielska

Będzie odpowiednia dla tych, którzy nie potrafią się zdecydować pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Czym się charakteryzują? Jasną i ciepłą kolorystyką, która sprawia, że nasze wnętrze jest niezwykle przytulne. Najczęściej wykorzystuje się biały, waniliowy, kremowy, beżowy, zielony czy błękitny kolor. Co ważne, nie ograniczają się one do ścian, ale dotyczą zarówno mebli i dodatków. Aby dodać kuchni charakteru, do tych jasnych odcieni warto dodać jedne intensywny, na przykład bordo, głęboki błękit, czy charakterystyczną butelkową zieleń. Dzięki temu wnętrze stanie się bardziej wyraziste. Meble w takiej kuchni mają charakterystyczne zdobienia, a płytki zawierają motywy przywodzące na myśl wieś.

Glamour

Przepych, bogactwo, blask – to słowa, które jako pierwsze przychodzą do głowy gdy widzimy kuchnię urządzona w stylu glamour. To zupełne przeciwieństwo nowoczesnego, prostego stylu. Jest to dość niebezpieczny styl, w którym łatwo przekroczyć granicę kiczu. Mimo szerokiego wachlarza ozdób i błyskotek dekorujących taką kuchnię, warto zdecydować się na kilka minimalistycznych elementów. Złotą zasadą będzie wybranie trzech, maksymalnie czterech bardzo charakterystycznych dodatków glamour, a reszta powinna być stonowana.

Warto pamiętać, aby wnętrze kuchni przypadło do gustu wszystkim domownikom, jednak by było funkcjonalne dla osoby, która spędza w niej najwięcej czasu. Piękny wygląd i dobre jedzenie idą w parze, więc nie warto zapominać o kuchni podczas dekorowania domu czy mieszkania.