W ostatnich latach wiele osób interesuje się robieniem mebli oraz ich odnawianiem samodzielnie. Najlepszym tego przykładem są blogerzy, którzy nieustannie publikują zdjęcia i opisy, w których prezentują jak zrobić mele DIY. Poza obróbką drewna przy konstruowaniu można wykorzystać szkło. Dzisiaj udzielimy kilku porad jak poradzić sobie z jego cięciem.

Najłatwiejsze rozwiązanie

Osoby, które nie mają żadnych doświadczeń oraz umiejętności w obróbce szkła najczęściej wybierają się do szklarza. Podstawową zaletą zewnętrznego zlecenia tego zadania jest gwarancja poprawności jego wykonania.

Jak ciąć szkło w domu?

Pasjonaci chcący rozwijać swoje umiejętności decydują się na zakup narzędzi do cięcia szkła i rozpoczynają wykonywanie tej czynności samodzielnie. W internecie można znaleźć wiele filmów, które ułatwiają samodzielne wycinanie w szkle wzorów, malowanie go oraz przycinanie np. sklep.aceglass.pl.

Na początku wyzwania należy skupić się na zakupie przyborów, dzięki którym ta czynność będzie możliwa do wykonania.

Liniał prosty do szkła

Po ułożeniu szyby na gładkim stole należy zaznaczyć linię cięcia. Przyrządem służącym do oznaczenia jej jest liniał prosty do cięcia szkła. Według liniału wykonuje się cięcie za pomocą specjalistycznego noża.

Noże do cięcia szyb

Na rynku jest wiele dostępnych noży do cięcia szyb, przed zakupem należy ustalić jakie ma być cięcie. Najlepszym wyborem dla osób, które tworzą meble DIY jest nóż uniwersalny, który doskonale nadaje się do wykonywania prawie wszystkich cięć.

Cyrkle do cięcia szkła

Wycięcie okręgu w szybie jest możliwe za pomocą cyrkla do cięcia szkła. Taki przyrząd jest najczęściej zbudowany z:
przyssawki, którą przymocowuje się w centralnej części okręgu,
suwmiarki, do odmierzenia promienia okręgu,
noża, którym wykonuje się cięcie.

Ale co dalej?

Po wycięciu konkretnego wzoru lub przycięciu szkła, można zrealizować założony projekt. Najczęściej wyciętą szybę osadza się. Polega to na wprawieniu jej we wcześniej przygotowany otwór. Jeśli prace są wykonywane w drewnie, szybę trzeba dodatkowo zabezpieczyć klejem do szyb.
W przypadku konstrukcji w pełni szklanych montaż odbywa się przy użyciu kleju do szyb. Właściwa aplikacja kleju oraz poprawne zasychanie sprawi, że całość będzie stabilna.
Szkło można również pomalować. Kolorowe ścianki lub części szkła układa się w witraże lub mozaiki.

Własnoręcznie wykonane dodatki do domu ze szkła

Idealnym pomysłem na prezent są indywidualne wykonane aplikacje lub dodatki do domu ze szkła. Osoby pasjonujące własnoręcznym konstruowaniem dodatków mogą doskonale bawić się podczas realizacji swoich pomysłów oraz poznać tajniki obróbki szkła. Umiejętności takie pomagają rozwijać swoje zdolności plastyczne, a może nawet założyć własny biznes np. sklep internetowy z własnymi pracami.