Fundament to podstawa domu – bez niego nie ma szans na postawienie żadnego budynku. Niezależnie od tego, czy planujesz piwnicę, czy nie – muszą być porządne. Warto wiedzieć, że jest wiele rodzajów fundamentów, które dobiera się w zależności od terenu, na którym ma powstać dom, a później wybiera się odpowiedni rodzaj betonu, który będzie odporny na warunki, w jakich będzie się znajdował.

Beton towarowy – to najbardziej rozpowszechniony rodzaj betonu, a jednocześnie jeden z najtańszych. Jest trwały i plastyczny, ale tylko wtedy, gdy wykonawca będzie uczciwy. Jakiekolwiek dodawanie wody ponadto co zaleca producent, nieodpowiednie przechowywanie i źle wykonane zawibrowanie mieszanki może sprawić, że fundamenty nie spełnią swojej funkcji.

Beton wodoszczelny – stosuje się go w miejscach, gdzie fundamenty są wyjątkowo narażone na działanie wód gruntowych.

Beton samozagęszczalny – to innowacyjny rodzaj betonu, który jest wylewany bezpośrednio z betonomieszarki, nie potrzebuje wibrowania, dzięki czemu znacząco ułatwia pracę robotników. Jest też odporny na działanie wód gruntowych.

Ławy fundamentowe – najczęściej wykonuje się je z betonu monolitycznego lub żelbetu,

Płyta fundamentowa – jest bardzo szybką metodą na stawianie fundamentów – można ją wykonać już w siedem dni. Można ją stosować na gruntach dobrej i nieco gorszej jakości. Jej zaletą jest fakt, że dzięki niej zyskuje się nie tylko fundament, ale i podłogę pierwszej kondygnacji.

Stopa fundamentowa – są to podstawy pod pojedyncze słupy, czasami pod kilka. Mogą być betonowe lub żelbetowe.

Powyższe rodzaje fundamentów nalezą do fundamentów płytkich, które są stosowane, gdy opór gruntu jest mniejszy niż nacisk wznoszonego budynku. Głębokość takich fundamentów stanowi do 4 metrów. Fundamenty głębokie stosuje się, gdy warstwa gruntu nośnego znajduje się poniżej 4 metrów i wtedy stosuje się fundamenty podparte. Czasami jest też tak, że na działce nie można znaleźć warstwy nośnej, wtedy stosuje się fundamenty zawieszone.

Pale fundamentowe – najczęściej robi się je z betonu i żelbetu, ale mogą być także wykonane z drewna lub stali. Wyróżnia się pale normalne, zawieszone, stojące – w zależności od gruntu i od tego, w jaki sposób powinien być podtrzymywany budynek, wybiera się jeden z nich. Stosuje się je głównie do stawiania lekkich domów np. z drewna. Są oszczędnym rozwiązaniem, szczególnie gdy porówna się je z innymi opcjami fundamentów pośrednich stosowanych przy niekorzystnych warunkach gruntowo-wodnych.

Studnie fundamentowe – to jedno z najdroższych rozwiązań. Są stosowane, gdy grunt nośny zalega bardzo głęboko. Dzięki nim nawet na bardzo niedogodnym gruncie można stworzyć piwnicę, której pomieszczenia będą mogły spełniać funkcje użytkową.

Prawidłowo wybudowany fundament sprawi, że budynek będzie bardzo trwały i stabilny, dzięki czemu będzie można czuć się w nim bezpiecznie. Lepiej zainwestować w nie na początku, bo ich późniejsza naprawa jest bardzo trudna. Dla osób, które chcą postawić domy jednorodzinne, najczęściej poleca się ławy fundamentowe – to najłatwiejszy, a jednocześnie bezpieczny sposób na wzmocnienie konstrukcji budynku. Jeśli nośność gruntu sprawia, że taka ława powinna być bardzo szeroka, to robi się ją z żelbetu lub stosuje płyty fundamentowe.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą HydroNet, która specjalizuje się w przyłączach kanalizacyjnych.