Niezależnie od tego czy mamy małą czy dużą działkę, kawałek własnego ogrodu może okazać się przestrzenią, która stanie się Twoją oazą. Oczywiście, aby tak się stało trzeba o nią dobrze zadbać, bo samo zasadzenie roślin na chybił-trafił może okazać się dużym błędem. Realizacja ogrodu to nie taka prosta sprawa jak mogłoby się nam wydawać.

Po co mi projekt ogrodu?

W zależności od tego kiedy zdecydujemy się zaprojektować swoją przydomową roślinność efekt będzie różny. Możemy zacząć planować już na etapie prac budowlanych, kiedy powstaje nasz dom (co jest najwłaściwszym działaniem) lub podjąć takie kroki, gdy nasz ogród przez wiele lat był zaniedbany i w końcu chcemy coś z nim zrobić. W obu przypadkach to trudne zdanie. W pierwszym, czyli projektu ogrodu na etapie budowy możemy zbyt wcześnie posadzić rośliny. Abstrahując od zniszczenia ich przez ciężki sprzęt lub robotników, część z nich może okazać się znajdować w złym miejscu utrudniając wjazd do garażu, zasłaniając okna etc. Dlatego przyda się nam doświadczony projektant, który najpierw dokładnie obejrzy i przeanalizuje działkę, a później zaplanuje co i gdzie powinno rosnąć, aby w przyszłości cieszyć, a nie irytować. W drugiej sytuacji projekt zagospodarowania ogrodu może być jeszcze trudniejszy, bo należy uwzględnić rośliny, które już od dawna rosną na działce. W tym stare drzewa, które nie tylko ciężko usunąć, ale czasami zwyczajnie szkoda z nich rezygnować.

Jak wybrać fachowca?

Jak zawsze w takich sytuacjach najlepiej posiłkować się rekomendacją kogoś znajomego. Szczególnie wtedy, gdy sami możemy zaobserwować jak zmienił się jego ogród. Oczywiście nie zawsze mamy takiego znajomego, więc koniecznością jest zobaczenie pełnego portfolio projektanta. Gdy już się na jakiegoś zdecydujemy dokładnie omówmy z nim swoje oczekiwania i zobaczmy co powie. Wnikliwa analiza terenu, jednoczesne dopasowanie jego możliwości do naszych oczekiwań i własne propozycje, gdy takowych nie mamy to podstawa. Dobre odpowiedzi na nasze pytania stanowią o doświadczeniu fachowca. Nie decydujmy się też na kogoś kto nie będzie miał dla nas czasu. Projektant powinien być przy każdym etapie planowania jak i realizacji wymarzonego ogrodu.

Dla każdego samodzielnego

Oczywiście, wielu ludzi stawia na własną estetykę i doświadczenie. Niestety nie każdy z nas potrafi określić jakie nasłonecznienie ma działka, jaki typ ziemi przeważa, czy położenie jest odpowiednie dla niektórych roślin. Nie zawsze wiemy też, które rośliny przetrwają wiele sezonów, a jakie są jednoroczne. Jak pielęgnować je w zależności od pory roku i czy w przypadku zmian aranżacji ogrodu w przyszłości przeniesienie roślin lub ich likwidacja będzie łatwa. Projektant będzie doskonale znał odpowiedzi na te wszystkie pytania, nie pozwoli na zakłócenie harmonii – a także nie będzie się bał nawet najtrudniejszych wyzwań jakie przed nim postawimy.

Oprócz pięknych krzewów i drzew możemy zdecydować się na projektowanie ogrodów bylinowych, ziołowych, warzywnych. Dowiemy się co zrobić, aby nasz trawnik był idealnie równy i zielony. A co najważniejsze, wiele firm projektujących ogrody zaoferuje opiekę nad nimi i porady w przypadku, gdy będziemy chcieli coś zmienić lub będziemy mieli wątpliwości co do pielęgnacji roślin.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ogrody-perspektywa, która specjalizuje się w projektowaniu i zakładaniu ogrodów.