podłoga drewnianaPodłoga jest podstawą całego domu. W związku z tym wybór odpowiedniego materiału o określonych parametrach jest kluczowy, a dobry dobór pozytywnie rzutuje na cały dobytek. Poniżej przedstawimy wskaźniki dotyczące rodzaju drewna, jego cech, ceny i powiemy, dlaczego warto wybrać podłogę z drewna.

Kilka słów o surowcu

Drewno jest naturalnym i solidnym surowcem. Od dziesięcioleci cieszy się wielkim zainteresowaniem kupujących. Istnieje niesamowita ilość odmian, wymiarów i kształtów drewna oferowanego na rynku. Jakie właściwości trzeba mieć na uwadze przy wyborze produktów podłogowych???

a) gatunek drewna

Do dyspozycji mamy rodzaje drzew iglastych (jodła, sosna, świerk, modrzew) oraz drzew liściastych (dąb, buk, jesion, grab). Ekonomiczniejszym wyborem jest zakup drewna rodzimego. Zdecydowanie odradzamy wybór drogiego materiału egzotycznego. Pomimo ich trwałości, koszty są nieporozumiewanie zbyt wielkie. Zainwestujmy w polski dąb. Z drugiej strony, jeśli posiadamy więcej środków, to do luksusowych mebli bardzo dobrze sprawdzi się ciemne drewno, które połączone ze wschodnim wzornictwem nada wnętrzu oryginalnego charakteru.

b) twardość

Jest to jeden ważniejszych czynników. Im budulec twardszy, tym solidniejsza i prężna podłoga. W salonie, czy w tzw. ,,dużym pokoju” podłoga jest znacznie używana, dlatego najlepszym wyborem będzie zaopatrzenie tego ważnego miejsca w twarde drewno.

c) wilgotność

Aby podłoga nie odstawała oraz nie odklejała się, powinniśmy wybierać drewno o maksymalnej wilgotności wynoszącej 11%. W razie wątpliwości warto spytać sprzedawcę o ten parametry. Im suchsze drewno, tym lepiej.

d) klasa drewna

Przeważnie drewno dzieli się na trzy klasy. Określa się je w wyniku scharakteryzowania barwy, usłojenia, struktury, sęk itd. Nie polecamy wyboru pierwszej klasy, ponieważ zredukuje to naturalny wygląd podłogi.

Koszty

Niebagatelny wpływ na koszty podłogi drewnianej ma rodzaj drewna i jego klasy. Inne czynniki wpływające to: rodzaj deski, sposób wykończenia. Ceny kształtują się następująco:

-Podłoga tradycyjna – od 35 zł/m2 do 350 zł/m2

-Podłoga mozaikowa – od 12 zł/m2 do 80 zł/m2

-Podłoga przemysłowa – od 30 zł/m2 do 145 zł/m2

-Podłoga warstwowa – od 45 zł/m2 do 300 zł/m2

Oczywiście wliczyć trzeba także inne koszty. W budżecie zaplanowanym na inwestycje należy wziąć pod uwagę różnorakie kleje, lakiery, bejce. Według wyliczeń fachowców ogólne wykonanie podłogi drewnianej wynosi od ok. 50 do 85zł/m2.

Dlaczego podłoga z drewna?

Podłoga z drewna jest nadal świetnym rozwiązaniem. Materiał ten jest szlachetny i solidny. Od wielu lat jego popularność nie słabnie. Ewidentnym walorem drewna jest jego niebywałe piękno. Widać to szczególnie, gdy dokona się dobrego wykończenia. Według badań drewno pozytywnie wpływa na człowieka i jego humor. Z technicznego punktu widzenia podłogi drewniane nie mają sobie równych. Oprócz walorów izolacyjnych podkreślić trzeba wielką trwałość tego materiału. Drewno jest uniwersalnym wyborem. Nasza tradycja związana jest z drewnem, szczególnie dębem. Warto czasem sugerować się wyborami przodków, które powielane były przez wieki. Zastanawiając się nad wyborem podłogi drewniane warto wiązać pod uwagę wyżej wymienione informacje.

Autorem artykułu jest Prodexpol – producent podłóg drewnianych i parkietów.