Rozwój nowoczesnych technologi w kwestii oświetlenia wykonał bardzo duży postęp, przedstawiając wykorzystanie rozwiązań półprzewodnikowych, czyli oświetlenia LED, które cechuje się niedrogim eksploatowaniem przy zachowaniu gwarancji odpowiedniej jasności i trwałości. Są to niewątpliwie zalety, o których bardzo często można usłyszeć w reklamach, dlatego w dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy oświetlenie LED jest dobrą inwestycją?


Lampy LED opierają się na wykorzystaniu diod elektroluminescencyjnych, które kwalifikuje się jako półprzewodnikowy przyrząd optoelektroniczny, który emituje promieniowanie widzialnego światła za sprawą zjawiska rekombinacji promienistej. Diody weszły do produkcji już w latach sześćdziesiątych, opracowane przez inżyniera Nicka Holonyaka Jr. W ostatnim czasie stały się coraz bardziej popularne na naszym rynku. Pytając się ludzi, dlaczego tak jest? Odpowiadali praktycznie jednogłośnie, że chodzi o koszty za zużycie energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Ważnym czynnikiem promującym ten rodzaj oświetlenia są także różnego rodzaju akcje i wypowiedzi ekologów i urzędników unijnych. Taki duży rozgłos niewątpliwie wykorzystali handlowcy, podnosząc początkowo ceny do bardzo wysokiego poziomu, gdzie za zwykłą żarówkę z mocowaniem E27 trzeba było zapłacić w granicach stu złotych. Był to niewątpliwie wydatek, na który nie każdy mógł sobie pozwolić, na dzień dzisiejszy podobną żarówkę można już zakupić za około 20 złotych. Oczywiście ceny uzależnione są od jakości produktu, nad którą warto się zastanowić, ponieważ przy chińskich podróbkach, informacje na produkcie mogą się mijać z prawdą.

Żywotność oświetlenia LED jest oceniana na 30 tysięcy godzin, w porównaniu z halogenami czy zwykłymi żarówkami, które pracują około 1 tysiąca godzin, stają się inwestycją na kilkanaście lat. Aby być pewny osiągnięcia takiego wyniku, jaki deklaruje producent, warto zadbać o odpowiedni markowy towar, ponieważ wybór z najtańszych ofert jest jak gra na loterii. Przy założeniu, że żarówka świeci się 4 godziny dziennie, przy stawce 0,5 zł za 1kWh, dla 10 punktów świetlnych, koszty dzienne w przypadku LED-ów wynosić będą 0,08 zł, gdzie w przypadku tradycyjnych żarówek, koszt wyniesie ponad 1 zł. W skali roku więc, koszty z użycia oświetlenia LED osiągną zaledwie 29 zł w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi, które wygenerują koszty na poziomie 600 zł, dodatkowo dla halogenów będzie to koszt w okolicy 200 zł. Jak widać,
jest to idealny przykład potwierdzający opłacalność oświetlenia LED, które bez wątpliwości zwraca się już po pierwszym roku, nawet przy tak wygórowanym początkowym wydatku, jaki należy uiścić.

Jako że światło jest bardzo silnie skupione, idealnie nadają się więc w kuchni, łazience, czy oświetlenia wjazdu na podwórko. Oświetlenie takie można spotkać jeszcze na drogach, czy małych osiedlach, dodatkowo doskonale spisują się jakoś oświetlenia dekoracyjne. Gorzej spiszą się w miejscach, gdzie zależy nam na rozproszonym, przytulnym oświetleniu np. sypialni. Podobnie może być przy stanowisku pracy, gdzie przy słabszych mocach, podczas pracy mogą być męczące dla oczu. Mimo tego, podsumowując ten krótki artykuł na temat oświetlenia LED, można potwierdzić w 100% opłacalność pod względem mniejszych kosztów, uważam, że warto się nimi zainteresować i wykorzystać jako dodatkowe oświetlenie, w wybranych miejscach. Przy zachowaniu równowagi, ograniczymy rachunki i nie będziemy zmuszeni do przyzwyczajenia oczu do intensywnego świata w miejscach nastawionych na odpoczynek.