Żyjemy w specyficznym klimacie, w którym w jednym okresie mamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami a w drugim z upałami podczas których nawet asfalt wymięka. Przy takich warunkach nasze domy muszą być odpowiednio skonstruowane, aby sprostać tym wymaganiom, zarówno w chłodne jak i ciepłe dni.

Ogrzewanie zimą

W Polsce mamy do czynienia z dość mroźnymi zimami, które to wymagają od naszego budownictwa odpowiedniej izolacji cieplnej oraz całej instalacji grzewczej, która musi się składać z wydajnego i sprawnego pieca oraz systemów kominowych, wentylacyjnych oraz przepustowego komina. Najczęściej nasze mieszkania ogrzewamy węglem, olejem czy gazem ziemnym. Każde z tych paliw przy spalaniu wydziela trujące substancje, które muszą zostać sprawnie wyrzucone z obiegu instalacyjnego przez komin – wszelkie nieszczelności to ryzyko uszczerbku na naszym zdrowiu. Aby sezon grzewczy miał jak najmniejszy negatywny wpływ na zdrowie naszego organizmu, zwłaszcza układu oddechowego powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu pomieszczeń, ponieważ ogrzewanie pomieszczeń powoduje przesuszanie powietrza. Skutecznym sposobem na nawilżanie powietrza jest używanie specjalnych urządzeń, które generują parę wodną. Skutecznym sposobem na radzenie sobie z zimnem oraz wysokimi kosztami ogrzewania jest budownictwo pasywne, w którym ważną rolę odgrywa odpowiednia izolacja domu. Inwestycja w ocieplenie domu to zwrot na kosztach ogrzewania. Zaoszczędzić możemy również dzięki instalacji energooszczędnych okien z 3 szybowym (dwukomorowym) pakietem szyb.

Chłodzenie latem

Niestety nie da się zgromadzić chłodu z zimy na lato, ani też ciepła z lata na okres zimowy. Wydatki czekają nas zarówno latem jak i zimą. Lato w Polsce jest w ostatnich latach bardzo gorące i często wymusza na nas instalację urządzeń chłodniczych – klimatyzacji oraz odpowiedniej wentylacji. Zakup klimatyzacji do domu jeszcze parę lat temu wydawał się zakupem luksusowym, niekoniecznie potrzebnym, ale w związku z coraz cieplejszym i dłuższym latem oraz dużo niższym kosztem instalacji jest ona coraz częściej montowana. Klimatyzator to nie tylko chłodne powietrze latem, ale również ciepłe powietrze zimą, ponieważ już większość klimatyzatorów jest wyposażona w funkcje grzania powietrza. Jak się skutecznie bronić przed nadmiarem ciepła, które wpada do naszego domu? Przede wszystkim warto zacząć od promieni słonecznych – warto mieć w domu zainstalowane okna z szybą, która ogranicza promieniowanie podczerwone, które odpowiada właśnie za ciepło. Najskuteczniejszą formą ochrony przed ciepłem są rolety zewnętrzne, ewentualnie wewnętrzne zasłony oraz roletki, które jednak nie chronią przed ciepłem tak dobrze jak zewnętrzne rolety. Odpowiednia wentylacja w domu to kolejna sprawa – powinniśmy dokładnie wietrzyć cały dom wieczorami oraz o poranku, kiedy to temperatura powietrza jest dużo niższa od tej w południe.

Stosując się do powyższych rad możemy zauważalnie obniżyć średnią temperaturę jaka panuje w domu podczas upałów, jednak żaden z tych rozwiązań nie jest tak skuteczny jak klimatyzator.

W Polsce mamy taki klimat, że nawet minister musi za niego przepraszać. Stałe wydatki zarówno latem na chłodzenie jak i zimą na ogrzewanie to dodatkowe obciążenie budżetu domowego, dlatego warto regularnie przeglądać systemy klimatyzacyjne, grzewcze i instalacje kominowe, aby wszystko działało na maksimum wydajności.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą KominySystem, która sprzedaje, między innymi kominy brata.