Gdański rynek mieszkaniowy ma bogatą ofertę dla osób pragnących zakupić mieszkanie. Budownictwo mieszkaniowe jest najpopularniejsze w Trójmieście. Ostatnimi czasy, najczęściej sprzedają się mieszkania małe (jedno lub dwu-pokojowe). W Gdańsku buduje się również osiedla z domkami jednorodzinnymi oraz zabudową bliźniaczą. Żeby jednak zakupić domek jednorodzinny w dobrej lokalizacji, trzeba mieć około 800 000 zł. Niestety nie wszystkich stać na takie domy.

Gdańskie budownictwo mieszkaniowe ma jednak szeroką ofertę mieszkań nieco zbliżonych do domków jednorodzinnych. Można znaleźć mieszkania z ogródkami, oraz mieszkania dwu-poziomowe, których wnętrza są niemal zbliżone do wnętrza domu. Deweloperzy mają również w swojej ofercie mieszkania na obrzeżach miasta, które są nieco tańsze.

Bardzo rozwinęło się również budownictwo mieszkaniowe w dzielnicy Szadółki, gdzie można znaleźć mieszkania za około 3500 zł/m2. Cena jest zaniżona w związku z tym, iż nieopodal jest wysypisko śmieci.

Najdroższe mieszkania w Gdańsku są usytuowane blisko morza. Mieszkania z widokiem na morze są za około 10 000 zł/m2. Budownictwo mieszkaniowe w pasie nadmorskim nie jest aż tak rozwinięte. Ziemia jest tam bardzo droga.