Jak ciąć szkło w domu?

Cięcie szkła to skomplikowana procedura wymagająca dokładności i precyzji szklarza. Przecięcie szyby lub wycięcie wzoru w niej wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. W tym artykule postaramy się opisać całą procedurę i przybliżyć podstawowe czynności wykonywane w zakładach szklarskich.

Od czego zacząć i jak tego dokonać?

Przygotowując się do przecięcia szyby należy zakupić podstawowe narzędzia oraz zorganizować stanowisko pracy. Wszystkie akcesoria do cięcia szkła można nabyć w sklepach internetowych http://tnij.org/rqg6ccu, gdzie również są zamieszczone opisy produktów, dzięki którym jest możliwe szczegółowe zapoznanie się z ich przeznaczeniem.

Cięcie szkła powinno zacząć się od przygotowania gładkiego stołu. W zakładach szklarskich są to specjalistycznie przygotowane stanowiska. Profesjonalny stół do cięcia szkła jest stabilny, solidnie wykończony i posiada gładką powierzchnię. Tnąc szkło w warunkach domowych należy przygotować miejsce jak najbardziej przypominające profesjonalne stanowisko pracy szklarza.

Kolejnym etapem jest przygotowanie akcesoriów do ciecia szkła. Jeśli chce się wykonać proste przecięcie szyby niezbędny będzie liniał lub kątownik, a najlepiej oba te narzędzia. Jeśli dysponuje się tylko liniałem, należy przyłożyć go do szyby, oczywiście z zachowaniem kąta dziewięćdziesięciu stopni względem prostopadłej krawędzi. Następnie wykonuje się cięcie nożem do cięcia szkła wzdłuż liniału. Prowadzenie noża po szkle powinno być płynne i równomierne. Po zarysowaniu linii cięcia należy odłamać skrawek szkła. Pierwszy ze sposobów, który sprawdza się przy cienkich szybach polega na uciskaniu na szybę, w celu przełamania jej. Drugi natomiast wykonuje się opierając szybę z zarysowanym wcześniej cięciem na krawędzi stołu, tak aby część, którą chce się odłamać w całości wystawała poza stół. Kolejny etap polega na uciskaniu części wystającej poza blat i odłamaniu jej.
Co zrobić jeśli szyba zostanie przecięta niepoprawnie?
Podczas cięcia szkła w domowych warunkach może dojść do złamania szyby, czyli uszkodzenia. Niestety brak umiejętności szklarskich i niezbędnych narzędzi zwiększa prawdopodobieństwo niepowodzenia. Jeśli dojdzie do wypadku i szyba zostanie zniszczona należy wykonać ciecie ponownie na nowej szybie.

Zasady bezpieczeństwa

Cięcie szkła jest zadaniem odpowiedzialnym, które niesie za sobą zagrożenia dla życia. Przygotowując się do ciecia tego kruchego materiału należy zachować zasady BHP:

  • osłonić ciało, podczas cięcia szkła można w łatwy sposób skaleczyć się, dlatego należy założyć odzież ochronną oraz rękawice,
  • zasłonić oczy, odłamki szkła są ostre i z łatwością mogą wbić się w gałkę oczną, dlatego podczas cięcia szkła powinno stosować się gogle ochronne.

W zakładach szklarskich nosi się specjalistyczną odzież ochronną, która zasłania całe ciało przed ewentualnymi uszkodzeniami.