W dzieciństwie ilekroć usłyszało się brzęk szkła spowodowany niekontrolowanym uderzeniem piłki o okno sąsiadki, można było spodziewać się szybkiego wezwania szklarza. Ten za pomocą specjalnych narzędzi do szyb usuwał resztki szkła i wstawiał nowe, a my dostawaliśmy porządną burę od mamy. Dzisiaj po szyby jeździ się do sklepu i wymiana okien nie należy do najłatwiejszych. Czy w takim razie warto być szklarzem w XXI wieku?

Szklarz to artysta

Oprócz specjalnych narzędzi takich jak nóż do cięcia szkła, cyrkle do cięcia i bardzo mocne kleje do szkła osoba obchodząca się na co dzień z tym wyjątkowo kruchym materiałem musi mieć wiele talentu. Szklarz to zawód bardzo wymagający, musi mieć świetnie rozwinięte zdolności manualne, dobry wzrok i kondycję fizyczną. Dobry szklarz potrafi zdobić szkło stosując różne techniki np. piaskowanie, woskowanie czy trawienie szkła. Aby zostać szklarzem, w teorii należy skończyć specjalną szkołę zawodową, jednak jest to profil o niewielkiej popularności, więc w praktyce przyjmuje się uczniów, którzy uczą się fachu pod okiem specjalistów w zakładzie szklarskim. Obecnie istnieje coraz większe zapotrzebowanie na szklarzy, więc to dobry pomysł na przyszły zawód.

Szklarz musi posiadać ogromną wiedzę

Różne szklane produkty produkuje się z różnych rodzajów szkła i każdy kto zajmuje się jego obróbką musi wiedzieć jakie właściwości ma każdy z nich. Co możemy wyróżnić?

Znane z kuchni i motoryzacji szkło hartowane. Dzięki kilkukrotnemu podgrzewaniu i schładzaniu przy pękaniu nie rozpryskuje się na drobne cząstki, dlatego jest bezpieczne. Podobne właściwości posiada szkło klejone składające się z kilku warstw połączonych klejem i stosuje się je do produkcji okularów ochronnych. Za to w budownictwie stosuje się głównie szkło zbrojone, w którym została zanurzona metalowa siata. Codziennie używamy szkła sodowego, z którego robi się szklanki, talerze, butelki i szyby. Jest najbardziej powszechne, między innymi dzięki swojej stosunkowo niskiej temperaturze topnienia. Szklarz musi znać te i wiele innych rodzajów szkła i wiedzieć jakie narzędzia do obróbki szkła zastosować.

Ile zarabia szklarz?

Pomimo tego, że jest to zawód od którego wymaga się konkretnych kompetencji i dużego zaplecza wiedzy zarobki są dość niskie. Oczywiście kwota jest zależna od miejscowości w jakiej znajduje się zakład szklarski. Im większe miasto (wojewódzkie) tym wyższe zarobki. Aktualnie, według serwisów porównujących pensje polskich pracowników, zarabiają od 1800 do około 3000 tysięcy złotych. Jednakże na forach szklarskich widnieją informacje, że doświadczeni szklarze mogą zarobić 5 i więcej tysięcy, więc jest to profesja, z której można się utrzymać.

Co w takim razie robić gdy w naszym domu pęknie szyba? O dziwo może stać się to „samo z siebie”, a właściwie z powodu jakiejś wady fabrycznej. Dopóki okna są na gwarancji nie mamy się czym martwić, wystarczy zadzwonić do producenta i zareklamować wadliwy produkt. Jednak kiedy gwarancja właśnie się skończyła zadzwoń po szklarza. Nie oczekuj, że będzie miał wolny termin następnego dnia, ale na pewno nie zostawi Cię bez szyby w oknie. Doradzi odpowiedni klej do szkła, który tymczasowo pomoże, a w ciągu kilku dni powinien znaleźć trwalsze rozwiązanie, którym najprawdopodobniej będzie wymiana szyby.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Aceglass z narzędziami i akcesoriami do obróbki szkła i szyb.