Po całym dniu pracy, po wyczerpującej podróży, po długiej nocy w gronie znajomych, łóżko jest tym o czym marzymy na zakończenie dnia. Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek powinien doceniać sen i miejsca, w których śni. Jakie znaczenie, więc ma łóżko oprócz tego czysto funkcjonalnego, chociaż i ta kwestia wciąż nabiera nowych znaczeń. Tak samo sprawa ma się w przypadku materaca, a więc elementarnej części dla wygody, co przekłada się na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie.

Oczekiwania w stosunku do poszczególnych atrybutów materacy są wielorakie, co jest oczywiście naturalne, pytanie jak więc dobrać taki który będzie w stanie zaspokoić wszystkie nasze wymagania w pełni ?

Po pierwsze twardość, cecha w stosunku do której wymagania są naprawdę duże i niełatwe do dogodzenia naszym potrzebom. Wynika to przede wszystkim z różnorodności naszych ciał, poczynając od wagi, a skończywszy na indywidualnych upodobaniach, przyzwyczajeniach. W praktyce materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki, dopasowany do naszego ciała w taki sposób, aby było oparte w odcinkach najbardziej narażonych na uszkodzenia. Zdecydowana większość z nas woli spać na boku, dlatego należy zwrócić uwagę na usytuowanie naszego kręgosłupa podczas snu, który powinien znajdować się w płaszczyźnie poziomej, natomiast leżąc na wznak ułożony naturalnie do swojej krzywizny. Zalecenia te, rzecz jasne uzależnione od zapobiegnięcia wszelkim schorzeniom, ale nie oznacza to trywializacji poczucia relaksu, bo oczywiste jest, że w łóżku pozycja leżąca nie powinna nas męczyć. W tym miejscu trzeba podkreślić, że istotna jest metoda jaką śpimy. Jeśli wolimy pozycję leżącą, decydujemy się na wybór materacy elastycznych, co pozwala im na dostosowanie się do naszego ciała przez zagłębienie się w nim.Twardsze typy materacy są przeznaczone dla osób obierających podczas snu pozycje na wznak lub na brzuchu.

Skoro mamy już ustaloną kwestie dopasowania odpowiedniego materaca pod względem twardości do sposobu spania, w następnej kolejności skupiamy się na materiale wypełnienia. Rynek obfituje w wiele rodzajów wypełnienia, do wyboru mamy między innymi piankowe, lateksowe czy sprężynowe co diametralnie je od siebie odróżnia. Wyjaśnijmy zatem, co to więc oznacza dla potencjalnych użytkowników. Materac lateksowy wypełnia pianka, z której wkład wykonany jest z lateksu, a oznacza to jakość dopasowania się do ciała. Posiadają one walory lecznicze, dlatego zalecane są dla osób z problemami ortopedycznymi. Ze względu na brak gromadzenia się kurzu, jak również zapobiegania w powstawaniu roztoczy, materiał zyskuje dodatkowy, wręcz bezcenny atut w postaci właściwości hipoalergicznych. Wytrzymałość to kolejny powód do nabycia właśnie tego typu materaca, ze względu na jego długowieczność. 

Artykuł powstał przy współpracy z http://heveamaterace.pl/ – fabryce materaców Havea