Kocioł UKS-G to stalowa konstrukcja, która z łatwością ogrzeje cały budynek nawet w najbardziej mroźne dni. Jest to kocioł wodny i można zasilać go węglem kamiennym rozdzielonym na kawałki, miałem, drewnem oraz węglem słabszej jakości.

Jak działa kocioł

Komora paleniskowa na początku musi zostać zasypana zwilżonym miałem. Poziom zasypu według zaleceń producenta powinien sięgać do górnych otworów nadmuchowych. Na samej górze nasypanego miału układa się materiał, który szybko się zapali, najlepiej drewno i kawałek papieru.

Należy zaczekać na moment zassania spalin przez komin, gdy to nastąpi można zamknąć drzwiczki. Kolejnym etapem jest wprowadzenie oczekiwanej temperatury na sterowniku i oczekiwanie na efekt.

Budowa kotła

Na samej górze kotła znajduje się wentylator i jest najbardziej wystającym elementem wyposażenia. Obok niego mieści się mikroprocesorowy regulator, tulejka czujnika oraz termometr (króciec wystaje ponad kocioł).

W środku kotła na najwyższym poziomie mieszczą się poziome kanały spalania, a poniżej komora spalania. Ponadto piec musi być wyposażony w otwór wlotu powietrza z wentylatora, rurkę przepływu powietrza oraz dyszę dopływu powietrza do komory spalania.

Wszystkie wyżej wymienione elementy odpowiadają za poprawne spalanie paliwa stałego w komorze spalania kotła.

Przeznaczenie kotłów UKS-G

Ten rodzaj kotłów nadaje się do wszystkich rodzajów budynków. Montuje się je w szkołach, halach produkcyjnych, domach jednorodzinnych, szklarniach oraz innych miejscach użyteczności publicznej. Ciepła woda na wylocie kotła nie może przekraczać 90 stopni Celsjusza i jest to podstawowe ograniczenie stosowania go. Ponadto mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie w systemach otwartych.

Dlaczego warto go zainstalować

Podstawowa zaletą, która przemawia za zainstalowaniem kotła UKS-G jest jego niezawodność i możliwość zasilania kilkoma rodzajami paliwa. W przypadku kryzysu jednego z zalecanych paliw zawsze można skorzystać z innego surowca, bez konsekwencji.

Kotły UKS

Ten rodzaj kotłów jest bardzo podobny do modelu UKS-G. Podstawową różnicą jest możliwość spalania w piecach UKS każdego paliwa. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób mających okresowy dostęp do tańszych surowców lub dysponujących różnymi źródłami paliw. Warto inwestować w kotły uniwersalne, ponieważ można w nich spalać np. biomasę lub brykiet, którego ceny nie są stałe. Rolnicy posiadający swoje uprawy mogą zasilać piec np. brykietem wyprodukowanym ze słomy pochodzącej z własnego gospodarstwa. Unia Europejska nieustannie wspiera odnawialne źródła energii swoimi dotacjami, co może być dodatkowym plusem podczas inwestycji.