W dziedzinie tworzyw sztucznych pojawia się w ostatnich latach coraz więcej nowoczesnych materiałów i technologii. Dzięki wykorzystaniu wiedzy naukowej płynącej z laboratoriów na całym świecie każdego roku powstaje kilkadziesiąt interesujących i nowych produktów gotowych do zastosowania zarówno w domu jak i w przemyśle.


Jednym z przykładów są z pewnością kleje anaerobowe – jednoskładnikowe, płynne tworzywa sztuczne. Ich działanie jest stosunkowo proste i opiera się na podstawowych zasadach fizyki i chemii. Po odcięciu dopływu gazowego tlenu i w kontakcie z metalem, klej ten wysycha i twardnieje tworząc tym samym, niezwykle wytrzymałą mechanicznie i odporną na zmiany temperatur, masę. Powstałe w ten sposób połączenie chroni zajętą powierzchnię przed różnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak na przykład woda, płynne paliwa, gazy czy też substancje chemiczne o dużej agresywności.
Sam proces utwardzania kleju jest przyspieszany przez kontakt z metalem. Właśnie dlatego kleje tego rodzaju stosuje się przede wszystkim do łączenia części wykonanych z metalu, wtedy gdy powierzchnia jest sztywna, a odległość pomiędzy poszczególnymi fragmentami przeznaczonymi do złączenia, nie przekracza pół milimetra. Dzięki temu tworzywa te znalazły zastosowanie głownie do zabezpieczania gwintów, uszczelniania chropowatych powierzchni oraz mocowania części mechanicznych współosiowych.
Czas utwardzania kleju trudno określić w jednoznaczny sposób. Zależy od w dużej mierze od łączonych ze sobą powierzchni – ich gładkości, składu pierwiastkowego, temperatury otoczenia oraz wielkości szczeliny. Z reguły proces ten trwa od kilku do kilkunastu minut, jednak naprawdę trwałe i odporne połączenie następuje dopiero po upływie kilku godzin.
Omawiane kleje bardzo często nazywa się w branży płynnym elementem konstrukcyjnym. Powodów na to jest wiele. Po pierwsze jest to jeden z najnowocześniejszych obecnie sposobów na zapewnienie szczelności pomiędzy materiałami, zamocowanie lub ewentualnie zabezpieczenie części maszyn i podzespołów wykonanych z metalu.
Klej ten można stosować zarówno w warunkach domowych oraz w zakładach produkcyjnych oraz w serwisach maszyn i urządzeń.
Ceny u producenta są relatywnie niskie, a dodatkowo klej można aplikować w bardzo prosty i niewymagający wysiłku sposób – prosto z opakowania fabrycznego na łączone elementy. Niejednokrotnie można spotkać wspomniane tworzywa pod nazwą kleje beztlenowe, co jednoznacznie wskazuje na istotę ich działania.
Wyroby te są stosunkowo łatwo dostępne zarówno w sprzedaży bezpośredniej jak i w dystrybucji przez internet.
Biorąc pod uwagę różnorodność ich zastosowań oraz niesamowicie  imponujące parametry wytrzymałościowe po skończonym procesie utwardzania, kleje te są jednymi z najbardziej przydatnych tworzyw sztucznych zarówno wśród zwykłych mechaników jak i konstruktorów oraz inżynierów.