Hydromasaż to bardzo przyjemna forma relaksu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogliśmy z niego korzystać jedynie w sanatoriach lub basenach i chociaż domowe wanny z dyszami do masażu są ogólnodostępne już od jakiegoś czasu (w końcu znajdziemy je w każdym markecie budowlanym) to nie zawsze wiemy co i jak kupić.

Rodzaje hydromasażu

Nie każdy wie, że są różne, bo najpopularniejszy jest ten wodny. W wannie z nim znajdziemy dysze (na bocznych ściankach, oparciach i w miejscu stóp), z których wydobywa się woda pod ciśnieniem, która masuje nasze ciało. Kupując taką wannę z hydromasażem wodnym nie powinniśmy kierować się ilością dysz, a możliwością ustawiania. Każda powinna być kierunkowa, więc istnieje możliwość ich przestawienia tak, aby masaż był jak najbardziej skuteczny.

Drugi rodzaj to hydromasaż powietrzny – z otworów na dnie wanny i dysz bocznych wydostaje się sprężone powietrze i nie możemy zmieniać ich ustawienia. W zależności od modelu możemy wybierać różne rodzaje i natężenie takiego masażu – od wrażenia „gazowanej wody” aż po naprawdę intensywny zabieg.

Trzeci i ostatni jest mieszany, wodno-powietrzny. Jak łatwo się domyślić jest on połączeniem dwóch rodzajów dysz, a intensywność takiego masażu wzrasta aż o 100% w porównaniu do wanien z jednym rodzajem dysz. W tych wannach możemy wybierać, z którego systemu (wodnego, powietrznego czy mieszanego) chcemy skorzystać.

Od czego zależy cena?

Chociaż odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista to spota część osób nie wie jakie są różnice pomiędzy wannami z niższej, a wyższej półki. Oprócz rodzaju hydromasażu, wielkości i głębokości wanny istotny jest też system sterowana. Możemy wybierać pomiędzy pneumatycznym, a elektronicznym. Pierwsze jest inaczej zwane ręcznym, czyli po wciśnięciu odpowiedniego guzika włączamy pompy. Jest zdecydowanie tańsze, ale ma także swoje wady. Jest głośniejsze i możliwe, że nie posiada czujników, które uniemożliwiają rozpoczęcie pracy pompy bez odpowiedniej ilości wody (jej poziom musi przynajmniej zakrywać boczne dysze). Sterowanie elektryczne jest droższe, ale możemy dzięki niemu ustawiać temperaturę wody, czas kąpieli, ustawić w jakiej kolejności i na jak długo mają się włączać konkretne dysze, a nawet kolor oświetlenia. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota.

Dodatki

Jak w każdej ofercie wanny z hydromasażem oferują wiele opcji dodatkowych, musimy za nie dopłacić, ale najczęściej znacząco ułatwią nam życie,. Jednym z najlepszych jest system samooczyszczania i dezynfekcji wanny. To znacząco ułatwia jej czyszczenie, bo wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik. Samo czyszczenie wanny nie jest co prawda jakoś bardzo uciążliwe, ale jednak warto dopłacić za jego ułatwienie. Kolejnym, wartym uwagi dodatkiem jest ozonator, dzięki któremu możemy zastosować ozonoterapię. Kojarzysz to cudowne uczucie po burzy? Teraz możesz zafundować je sobie podczas kąpieli. Dotleni Twój organizm dzięki tlenowi azotowemu, który powstaje podczas rozpadu cząstek azotu.

Zastanówmy się także czy wanna z hydromasażem będzie naszym jedynym miejscem, które przeznaczamy na kąpiel. Jeśli nie montujemy dodatkowo prysznica to warto dokładnie sprawdzić u producenta czy możemy w niej stosować zwykłe płyny do kąpieli.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aquadesignstudio, która oferuje montaż  hydromasażu do wanien nowych  i używanych.