Garaż to jedno z najciekawszych miejsc, które można spotkać w niemal każdym domu. Choć pierwotnie służy jedynie do przechowywania auta, jego „dodatkowe” funkcje, sprawiają, że jest naprawdę atrakcyjnym pomieszczeniem, w końcu gdzie, jeśli nie tam trzymać narzędzia, kosiarki i inne, mało czyste sprzęty? Raczej nie ma na nie miejsca w Twojej kuchni ani salonie. Jedyną akceptowalną opcją, mogłaby być piwnica, ale przecież tam powinny znajdować się przetwory (w końcu panuje moda na DIY). W takim razie czas zaplanować, jak powinien wyglądać (nie tylko) męski garaż.

Niech będzie sprytny

Im większy, tym lepiej go wykorzystasz, więc jeśli nie musisz, nie oszczędzaj miejsca. A tam, gdzie jest go nieco za mało, postaraj się, żeby odpowiednio je wykorzystać. Zamontuj wysoko podwieszane półki, ale nie ograniczaj się – wykorzystaj także sufit. Brzmi nieco niewygodnie? Być może, ale jeśli jesteś zapalonym surferem albo dużo podróżujesz, to na pewno wiesz, jak ją wykorzystać. Powieś na nim narty, bagażnik samochodowy, czy cokolwiek jeszcze przyjdzie Ci do głowy. Jeśli nie chcesz zastawiać całej przestrzeni regałami, to do ścian przymocuj haczyki, na których bezpośrednio zawiesisz narzędzia ogrodnicze czy samochodowe, a jeśli masz rower, to także specjalne uchwyty, dzięki którym bezpiecznie zawiśnie.

Zadbaj o porządek

Najgorsze, co może Cię spotkać to bałagan. Zacznie się pojawiać wtedy, gdy rozpoczniesz zbieranie niepotrzebnych przedmiotów, a używane przez Ciebie śrubki i narzędzia zaczniesz rozkładać tam, gdzie jest Ci wygodnie, a nie tam, gdzie powinny leżeć. Przez to nie tylko znacznie zmniejszysz przestrzeń garażową, ale i przestaniesz czerpać przyjemność z przebywania w swoim mechanicznym sanktuarium. Kiedy będziesz odkładać coś, co „kiedyś na pewno się przyda”, zastanów się, czy rzeczywiście jest to niezbędna rzecz i czy przypadkiem jej składowanie będzie praktyczniejsze, niż wyrzucenie bądź sprzedanie? A za każdym razem, gdy zgarniesz kilka rodzajów śrub, gwoździ czy wkrętów do jednego pudełka, pomyśl ile czasu byś zaoszczędził, na szukaniu tego właściwego, gdyby było odpowiednio posortowane. Jeśli takie względy Cię nie przekonują, to pomyśl o tym w ten sposób: któregoś dnia źle odłożysz niektóre z narzędzi – powiesisz je niedbale na hakach lub ułożysz na niestabilnej półce, którą planowałeś przeznaczyć na drobiazgi. Rano, kiedy wyruszasz do pracy, zobaczysz tenże sprzęt leżący na masce Twojego samochodu – z pięknym wgnieceniem oczywiście.

Oświetlenie

To bardzo ważny element. Chociaż niektórym wydaje się, że wystarczy jedna, mocna lampa to zdecydowanie lepiej jest zamontować ich kilka, na całym suficie lub ścianach – o nieco mniejszym natężeniu światła. Dzięki temu o każdej porze dnia i nocy będziesz miał odpowiednie oświetlenie, aby pracować. Nie będziesz też musiał wędrować do źródła światła, żeby obejrzeć efekty swojej pracy. Najlepiej zdecyduj się na LEDy – kosztują nieco więcej niż energooszczędne żarówki, ale są też znacznie bardziej wydajne.

Podobno w idealnym garażu powinien się także pojawić barek, a najniższe półki regałów być wypełnione kartonami z piwem, żeby mieć pewność, że nić z nich nie spadnie i dzięki takiemu obciążeniu będą stabilne 😉