Obecnie podstawowymi cechami nowoczesnego domu są przede wszystkim prostota oraz minimalizm. Z tego też względu bardzo modne stały się takie materiały jak kamień, szkło oraz dekoracyjna cegła. Materiały te nie tylko tworzą przyjazny klimat, ale również są bardzo funkcjonalne.


Elewacja każdego nowoczesnego domu powinna zostać wykonana z kamienia, cegły, szkła lub stali. Dobrym pomysłem są również płytki elewacyjne, które imitują kamień Amsterdam Stegu.
Wnętrze nowoczesnego domu powinno charakteryzować się otwartą przestrzenią, przez co bardzo często jadalnia, salon oraz kuchnia zajmują wspólną przestrzeń. Co jednak najważniejsze w takich domach rezygnuje się z korytarzy oraz zbędnych ścian, dzięki czemu poruszanie się po domu jest dużo łatwiejsze, a oprócz tego zyskuje się dodatkową przestrzeń.
Pomieszczenia charakteryzujące się dużymi oraz otwartymi przestrzeniami zapewniają napływ dużej ilości światła do mieszkania, a także pozwalają na odpowiednią wentylację wnętrza.
Każdy nowoczesny dom pozbawiony jest zbędnej ilości mebli, sprzętów oraz dodatków dlatego bardzo popularne stało się stosowanie specjalnego kamienia lub też cegły dekoracyjnej, która wygląda bardzo stylowo i nowocześnie.