Każdy z nas bawił się latawcem. Puszczanie ich jest jedną z najlepszych metod spędzania wolnego czasu. Jednak jak sprawić, aby latawiec latał? Jego budowa, nie dla wszystkich wydaje się tak prosta. Dzięki naszej krótkiej instrukcji, bez problemu stworzysz przepiękny latawiec, w zaledwie kilka chwil.

Aby stworzyć latawiec, będziesz potrzebował:
● dwa proste, drewniane patyki (mogą to być listewki),
● cienki sznurek (lub żyłka, tasiemka)
● taśma klejąca, mocny klej, klej w sprayu,
● arkusz kolorowego papieru,
● nożyczki,
● kolorowe flamastry.

Etapy budowy latawca:

I Etap
Należy przyciąć drewniane patyki lub listewki tak, by krótsza z nich była o długości ¾ dłuższej.

II Etap
Kilka milimetrów od końców listw powinieneś wyciąć wgłębienia. Będą one służyły do poprowadzenia przez nie sznurka.

III Etap
Musisz teraz wyznaczyć dokładny środek każdej z listw. Zwiąż je ze sobą tasiemką na kształt krzyża (pod kątem 90 stopni). Krótsza listwa powinna znajdować się na wysokości około 2/3 dłuższej listewki. Wiązanie należy wzmocnić klejem.

IV Etap
Otocz latawiec dookoła sznurkiem, obwiązując go wokół każdego wgłębienia. Sznurek powinien być naprężony, jednak niezbyt mocno, gdyż może wtedy wygiąć listewki. Spowoduje to, że nasz latawiec nie poleci.

V Etap
Połóż szkielet latawca na papierze  i obrysowuj go dookoła, wzdłuż linii sznurka. Od tej linii należy zachować odstęp około 3 cm, gdyż będą nam potrzebne, aby zagiąć papier i przymocować go do szkieletu latawca. Wytnij szkic z papieru.

VI Etap
Daj kilka kropel kleju na górne i boczne rogi konstrukcji. Odwróć szkielet, tak aby punkty z klejem były skierowane ku ziemi i połóż go na papierze. Klej ten będzie pomagał utrzymać papier w odpowiedniej pozycji.

VII Etap
Zagnij do środka paski papieru wychodzące spoza ramy konstrukcji (wzdłuż sznurków). Po zagięciu przyklej je do papieru znajdującego się już w środku ramy. Możesz przykleić go taśmą klejącą, jednak najlepszy jest klej w sprayu ze względu na jego lekkość.

VIII Etap
Utnij kawałki sznurka o długości latawca. Jeden koniec przywiąż do skrzyżowania listewek na szczycie latawca a drugi poniżej środkowego skrzyżowania listewek (tak, aby skrzyżowanie było dokładnie pośrodku mocowań sznurka). Drugi kawałek sznurka powinieneś przywiązać do bocznych rogów latawca. Sznurki muszą swobodnie zwisać, po podniesieniu latawca do góry powinny się krzyżować na tej samej wysokości.

IX Etap
Utnij bardzo długi kawałek sznurka. Będzie on potrzeby do puszczania latawca. Jego koniec przywiąż do obu sznurków zamocowanych na szkielecie w punkcie ich krzyżowania się. Sznurek powinien móc swobodnie się przesuwać. Będzie to umożliwiało sterowanie latawcem.

X Etap
Pomaluj latawiec kolorowymi flamastrami według uznania, jak tylko ci się marzy.

Wskazówka

Aby odpowiednio zadbać o wytrzymałość latawca, powinniście użyć trwałych i mocnych artykułów. Szczególnie ważny jest klej, powinien on być odpowiednio mocny i odporny na wstrząsy. Jeśli nie wiecie, gdzie można taki kupić, to koniecznie odwiedźcie stronę internetową sklepu Handtech.