Obecnie nowoczesna technologia znajduje się wszędzie wokół nas, praktycznie jest już ona nieodłączną częścią naszej pracy czy codziennego życia. Każdy z nas posiada inteligentny telefon, który może pełnić rolę mini komputera czy wszystko mający Smart TV.
Ale rozwój techniki idzie jeszcze dalej – coraz popularniejsze stają się inteligentne budynki, w których wszystkie urządzenia elektroniczne można kontrolować zdalnie z jednego urządzenia, na przykład z komórki czy komputera. Inteligentne instalacje pozwalają na większą kontrolę tego co się dzieje w domu podczas naszej nieobecności a więc ich działanie bezpośrednio przekłada się na wyższe bezpieczeństwo naszego domu.

Możliwe funkcje inteligentnego domu
Jedną z podstawowych funkcji i zalet wykorzystania inteligentnej instalacji w domu jest niewątpliwie możliwość regulacji temperatury poszczególnych pomieszczeń w oparciu o różne schematy pogodowe – tryb naszej nieobecności, wakacji czy tryb nocny, w którym rolety okienne są automatycznie opuszczane, co pozwala na zminimalizowanie strat energii podczas nocy.
Nowoczesny dom potrafi zbierać dane i raportować, które urządzenia elektroniczne w domu zużywają najwięcej energii co pozwala na rozsądniejsze używanie danego urządzenia lub zmienienie swoich przyzwyczajeń.

Stałe bezpieczeństwo i monitoring
Posiadając dom wyposażony w nowoczesną i inteligentną instalację oraz specjalistyczne czujniki i kamery możemy spać spokojnie. Podczas naszej nieobecności w domu system będzie czuwał i będzie na bieżąco zbierał dane z czujników i kamer. W razie wykrycia jakiegoś niepokojącego objawu natychmiast powiadomi swojego właściciela za pomocą wiadomości e-mail lub SMS z ewentualnym zrzutem obrazu z kamery i informacją co dokładnie zostało zarejestrowane.

Na podniesienie bezpieczeństwa wpływa również funkcja wakacyjna, która podczas naszej nieobecności może według zadanych schematów zapalać określone światła w domu oraz na ogrodzie oraz o określonych godzinach zasuwać rolety co ma imitować obecność kogoś w domu. Taki system może skutecznie odciągnąć uwagę potencjalnych złodziei od naszego domu.
Inteligenty dom chroni i ostrzega swojego właściciela nie tylko przed złodziejami ale również od nieprzewidzianych wypadków i awarii. Praktycznie każda inteligentna instalacja wyposażona jest w szereg podstawowych czujników, które na bieżąco zbierają dane ze wszystkich pomieszczeń. Jednym z nich jest czujnik zalania, który poinformuje właściciela o grożącym zalaniu lub gwałtownych i nieprzewidzianych skokach temperatur. Drugim takim czujnikiem jest czujnik dymu, który ostrzeże przed potencjalnym ogniem. W zależności od wybranych schematów działania i postępowania system oprócz poinformowaniu właściciela może odsunąć rolety okienne, zamknąć okna czy otworzyć garaż, aby umożliwić służbom ratunkowym dostęp do budynku.

Komfort i wygoda
Inteligentny dom oczywiście potrafi również ułatwić i uprzyjemnić nam codzienne życie. Jedną z takich funkcji jest przesyłanie obrazu z wideodomofonu do naszego telefonu i dzięki temu nie musimy odrywać się od naszego ulubionego filmu aby sprawdzić kto do nas przyszedł, bo wystarczy spojrzeć na telefon i zdalnie otworzyć drzwi lub porozmawiać, tak jakbyśmy stali przy domofonie.
Nowoczesny dom może również dbać o nastrój w domu puszczając muzykę dokładnie w tych pomieszczeniach, w których przebywamy oraz sterować oświetleniem w zależności od godziny i tego co w danym momencie robimy.

To już nie jest przyszłość
Do obecności technologii w naszym codziennym życiu już się dawno przyzwyczailiśmy, wręcz nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez naszego komputera, telefonu komórkowego czy telewizora. Teraz nadszedł czas na inteligentne systemy w naszych domach, które pozwolą lepiej organizować nasze codzienne obowiązki.

Autorem artykułu jest Aligato – sklep internetowy  z elektroniką.