Okazuje się, że grzejnik grzejnikowi nierówny – w zależności od jego wielkości, a nawet koloru możemy stracić na ogrzewaniu domu. Nawet najbardziej wydajny kocioł nie pomoże, jeśli grzejniki są źle dopasowane lub nieprawidłowo rozmieszczone. Przez takie błędy może okazać się, że w części pomieszczenia, w której znajduje się kaloryfer, będzie gorąco, a pod oknem zapanuje nieprzyjemny chłód. Jak pogodzić funkcjonalność grzejnika z jego wyglądem?

Jak duży powinien być grzejnik?

Podczas tworzenia projektu domu od razu planuje się rozmieszczenie i rozmiar grzejników, tak, aby odpowiadały wielkościom pomieszczeń. Na ogół im większy grzejnik, tym więcej daje ciepła, dlatego stosuje się go w większych pomieszczeniach. Niestety – kosztuje także odpowiednio więcej. Czasami może okazać się, że nie potrzebujesz tak dużych, jak obliczył projektant, grzejników. Sprawdź jakie straty ciepła są w Twoim domu i sam oblicz, jaka moc grzejników jest Ci potrzebna, aby zapewnić optymalną temperaturę.

Czy wiesz, że dwa grzejniki o takich samych wymiarach, ale w innych kolorach lub o różnej powłoce dają inną temperaturę. Czarny kaloryfer da mniej ciepła niż biały, a chromowany oddaje o połowę mniej ciepła niż ten pokryty białym lakierem. Dlatego weź to pod uwagę, gdy będziesz kupować w sklepie grzejnik tylko dlatego, że Ci się podoba. Oczywiście, to nic złego kierować się estetyką, ale przed zakupem lepiej jest sprawdzić jego moc. Może się okazać, że wystarczy kupić nieco większy model, ale dla osób, które nie mają zbyt dużej przestrzeni, może się to okazać poważnym problemem.

Gdzie postawić grzejnik?

Nie wydawało Ci się nigdy dziwne, że grzejniki niemal zawsze znajdują się pod oknem? To dlatego, że trzeba je stawiać w miejscach, które powodują największe straty ciepła. Dzięki temu zimno, które dostawałoby się przez okno, jest od razu ogrzewane i tworzy swoistą „kurtynę” ciepłego powietrza, dzięki której nie jest nam chłodno, gdy podchodzimy do okna. Ciepło jest rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu.

Jeśli umiejscowienie grzejnika pod oknem jest nieestetyczne, to oczywiście można założyć go w innym, bardziej dogodnym dla oka miejscu. Jednakże wtedy trzeba liczyć się z tym, że należy wybrać grzejnik o większej wydajności cieplnej. Im dalej od okna, tym większa powinna być. Nie można też zapominać o tym, że grzejnika nie można zakrywać. Stawianie go za meblami uniemożliwia ogrzanie pomieszczenia. Nawet zasłonięcie go firanami może mieć zły wpływ na cyrkulację ciepłego powietrza – zatrzyma się za zasłoną, zamiast rozprzestrzenić po pomieszczeniu. Najczęściej w kuchniach, które się remontuje, firmy produkujące meble na wymiar proponują zabudowanie grzejnika i utworzenie specjalnych kratek, które mają przepuszczać ciepło. Żeby osiągnąć taki efekt, wydajność grzejnika powinna zostać zwiększona o połowę, zakładając że nad i pod nim będą znajdowały się otwory, które zapewnią przepływ powietrza.

Te wszystkie rady przydadzą się nie tylko dla każdego, kto lubi ciepło, ale także dla osób, które nie lubią marnować pieniędzy. Oszczędności w ogrzewaniu zaczynają się właśnie od grzejników, więc zamiast kupować tańszy i gorszej jakości węgiel, zrób przemeblowanie i odsłoń wszystkie źródła ciepła. Gwarantuję, że różnica będzie odczuwalna dla Twojego ciała i portfela.

Artykuł został przygotowany przez firmę kotlarstwo.co specjalizującej się w produkcji kołów.