Chociaż to jeden z najpopularniejszych stylów, które pojawiają się w nowoczesnych mieszkaniach, to nie każdy zna jego genezę, a także zasady, których należy się trzymać, aby utrzymać jednolitą i „czystą” Skandynawię w swoim domu. Duża dostępność mebli w tym stylu powinna ułatwić to zadanie, ale dla pewności najlepiej poznać podstawy.

Geneza

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z regionów Danii, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Wszystkie z tych państw charakteryzują się zimnym klimatem i tym, że zima trwa u nich dłużej niż w innych krajach. To właśnie dlatego Skandynawowie starali się jak najbardziej rozświetlić pomieszczenia, w których spędzali tę porę roku. Ściany malowano na jasne kolory, które będą odbijać światło, a okna miały jedynie lekkie zasłony, które pełniły jedynie funkcję dekoracyjną. Na świecie stał się on popularny poprzez obrazy Carla Larssona, który malował wnętrza własnego domu.

Kolory

Bez bieli styl skandynawski nie istnieje. Pojawia się na ścianach, meblach, dodatkach, a nawet podłogach. Alternatywą dla niej mogą być kolory pastelowe lub bardzo jasne szarości. Oczywiście dominacja bieli może okazać się nieco przytłaczająca, dlatego traktuje się ją jako tło dla kolorowych dodatków. Jakich? Najlepiej w formie zasłon, poduszek czy narzut na łóżko. Meble także powinny być stonowane, jeśli jednak marzysz o ekscentrycznym, kolorowym fotelu, to możesz sobie na niego pozwolić, jednak w jednym egzemplarzu.

Meble

To bardzo ważny element każdego mieszkania. Jeśli wybierasz styl skandynawski, to nie musisz się obawiać o funkcjonalność tych mebli – na pewno będą bardzo praktyczne, a jednocześnie proste. Jako że Skandynawowie doceniają naturę, najczęściej wykorzystywanym surowcem jest drewno – czasami malowane na biało, ale najczęściej jedynie lakierowane i pozostawione w swojej naturalnej formie. Minimalizm i oszczędność widać we wszystkich meblach, a jednocześnie są to produkty, które zostają w rodzinie na lata – ich wykonanie jest niemalże perfekcyjne. Bardzo dokładne techniki pozwalają im służyć przez kilka pokoleń.

Oświetlenie

Skandynawowie zwracają ogromną uwagę na światło. Jako że musieli sobie zastąpić naturalne światło, w końcu zimą, słońce niemalże do nich nie dociera, wiedzą, że jedna, główna lampa umieszczona na środku sufitu nie wystarczy. Dlatego w skandynawskim wnętrzu można spotkać dużo prostych lamp, które są uzupełniane przez świece. Lampy są wykonywane ze szkła i metalu i umieszczane na ścianach, ale także w formie małych lampek biurowych lub ażurowych łańcuchów LEDowych. Chociaż, tak jak reszta wyposażenia, powinny być proste, to można zaszaleć z ich kolorem, dzięki temu będą jednocześnie ozdobą mieszkania.

Decydując się na wnętrze w stylu skandynawskim, musisz mieć świadomość, że są one pozbawione przedmiotów, które pokazują status finansowy. Surowość i prostota wypiera luksus, ale jednocześnie sprawia, iż te wnętrza są bardzo wygodne. Podczas ich dekorowania unikaj rzeczy, które nie będą funkcjonalne – dla nich nie ma miejsca we wnętrzach urządzonych na wzór skandynawski. Jednakże, wprowadzając pewne dodatki, postaw na śmiałe kolory, które rozweselą zimne wnętrze.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem DECOROLKA, który oferuje meble i dekoracje w stylu skandynawskim.