W niektórych z nas dwie cechy toczą nieustanną walkę ze sobą: zamiłowanie do tradycji i dążenie do nowoczesności. Te dwa poglądy rzadko kiedy współgrają ze sobą. Owszem możemy powiedzieć, że w architekturze widzimy przykład wizji architektów, którzy odnawiają stare kamienice i budynki tak żeby wyglądały jak sprzed lat. Jednak to jest zaledwie nadanie świeżego wyglądu temu co już było stworzone, rzadziej zdarzają się przypadki kiedy stara zabudowa łączy się z nowoczesną architekturą i tworzą coś co potrafi trafić w gusta zagorzałych zwolenników jednej i drugiej strony. Budynek, którego wygląd świadczy o takiej przewrotnej synergii jest z Centrum Handlowe i Galeria Stary Browar w Poznaniu.

Jak sama nazwa wskazuje zanim centrum handlowe stało się jedną z najważniejszych galerii w Poznaniu był browarem założonym przez niemieckiego piwowara Ambrosiusa Huggera ze Schwarzwaldu na początku XIX wieku. Synowie Huggera postanowili korzystać ze wszystkich dobrodziej ery przemysłowej i wprowadzili rodzinny interes na zupełnie nowy poziom, zwiększając rozpoznawanie oraz zasięg dystrybucji Browarów Huggera. Największa rozbudowa zakładu przypadła na rok 1890 w którym do kompleksu dołączono warzelnie, słodownie i suszarnie. Na przestrzeni kolejnych lat browar przechodził w posiadanie różnych firm, ale produkcja trwała aż do 1944r. Pod koniec II Wojny Światowej Niemcy przekształcili obszerne piwnice na system schronów i bunkrów. Po wojnie zakłady zostały upaństwowione i produkowały piwo i między innymi Pepsi-Cole do lat 80 kiedy zostały ostatecznie zamknięte i zaczęły popadać w ruinę. Nowe życie Browaru przypadło na rok 1998 kiedy spółka Fortis należąca do Grażyny Kulczyk wykupiła nieruchomość i postanowiła wykorzystać ją do programu Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar50 50. Powstały kompleks miał z założenia stworzyć przestrzeń, która łączyłaby w sobie sztukę z przestrzenią codziennej aktywności obywateli miasta. Pierwszy etap budowy ruszył w roku 2002. Wielkie otwarcie odbyło się 5 listopada 2003r. Zaraz po pierwszych dniach funkcjonowania budynek zaprezentowano na prestiżowej wystawie „Polska. Ikona architektury”. 11 marca 2007r. nastąpiło otwarcie drugiego skrzydła potocznie nazywanej przez mieszkańców Nową Częścią Starego Browaru. Szklany łącznik między obiema skrzydłami umożliwił płynne przemieszczanie się w obrębie kompleksu nawet zimą. W ciągu cieplejszych pór roku skrzydła są rozsuwane co umożliwia przechodzenie na park leżący od strony ulicy Ogrodowej.

Współczesny wygląd Starego browaru został zaprojektowany przez Studio ADS. Łączy w sobie współczesne rozwiązania takie jak widoczne stalowe elementy konstrukcyjne i duża ilość szklanych powierzchni z cegłą i metalową aparaturą szczególnie widoczną na łączniku pomiędzy oboma skrzydłami. Odpowiednie ustawienie oświetlenia daje przyjazny nastrój osobą przechadzającym się po rozległych i otwartych przestrzeniach. Pozwala to również na lepsze obcowanie ze sztuką ponieważ zgodnie z pierwotnym założeniem w Starym Browarze często można natknąć się na różne wystawy dzieł sztuki. Założenie spółki Fotis miało połączyć codzienne życie miasta ze sztuką i trzeba przyznać Browar nie tylko wewnątrz swoich murów prezentuje wyjątkowe dzieła ludzkiej wyobraźni, ale sam jest niesamowitym tworem architektonicznym, który wygrał już nie jedną nagrodę za swój urzekający wygląd.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą MorsBud, która świadczy usługi ładowarką teleskopową Poznań.