W ostatnich latach coraz bardziej popularny stał się nurt budownictwa związany z ekologią, tak zwane zrównoważone budownictwo. Cechuje się ono dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędnością surowców budowlanych. Domy te powinny pobierać mniej energii, produkować mało zanieczyszczeń oraz nie zaburzać krajobrazu, w którym się znajdują. Wiadomo, że zapewne większość z nas chciałaby mieszkać w takich budynkach. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także domy z bali, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Niemczech. W Polsce ich wykonania nadal podejmuje się niewiele firm. Poniżej pokrótce chciałabym opisać istotę domów z bali, a przede wszystkim przedstawić ich główne zalety.

Na dom z bali powinniśmy się zdecydować przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na krótkim czasie wykonania. W porównaniu z budownictwem tradycyjnym tępo, w jakim owe budynki są stawiane jest zaskakujące – specjaliści podają, że wynosi on około 3-4 miesiące, zaś drewniane domki letniskowe mogą być ukończone w przeciągu paru dni. Spowodowane jest to paroma czynnikami. Między innymi, do ich wykonania używana jest, tak zwana „sucha” technologia. Oznacza to, że nie musimy zajmować się przygotowywaniem zapraw murarskich, a następnie oczekiwać na ich wyschniecie. Domy z bali składają się jedynie z drewnianych elementów, które można zamontować bez wcześniejszych przygotowań. Wiąże się to także z tym, iż takie budownictwo możemy stosować przez cały rok, również zimą. Dużym plusem domów z bali jest grubość ich ścian, które w porównaniu do domów murowanych są o wiele węższe, a tym samym zwiększają powierzchnie użytkową mieszkań nawet o 10%. Domy z bali najczęściej wykonywane są z drewna: sosnowego, świerkowego i jodłowego.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się materiał, z którego wykonywane są te domu – producenci zgodnie potwierdzają, że może być użytkowany nawet około 140 lat. Warto zapamiętać, że drewno jest materiałem ekologicznym, a to oznacza, że jest całkowicie odnawialne. Jako naturalny surowiec posiada zdolność oddawania oraz pochłaniania wilgoci. Dodatkowo, w pomieszczeniach tworzy ono bardzo korzystny mikroklimat.

Dom z bali nie jest bardzo kosztowny w swoim utrzymaniu. Dobrze wykonany projekt konstrukcyjny pozwoli oszczędzić utraty ciepła (można je od zewnątrz ocieplić także wełną drzewną albo mineralną). Ściany murowane nagrzewają się o wiele wolniej niż drewniane.

Ciekawym rozwiązaniem jest także przeniesienie już istniejącego domu drewnianego w nowe miejsce. Przede wszystkim ma to na celu obniżenie kosztów budownictwa. Nie jest to prosta czynność, ale przy dobrym jej zaplanowaniu nie powinny pojawiać się trudności. Ważna jest dobra ocena stanu budynku – unikajmy domów, które są w złym stanie. Drewno z rozebranego domu powinniśmy dobrze zabezpieczyć, aby podczas transportowania nie zostało w żaden sposób uszkodzone.

A w jakim domu Wy chcielibyście zamieszkać? Ja z chęcią zakosztowałabym życia w drewnianym mieszkaniu. Z pewnością ma to niepowtarzalny urok. Jednak bez wątpienia należy pamiętać, że życie w domu wolnostojącym wymaga od nas więcej odpowiedzialności oraz dbałości o szczegóły. Mimo wszystko, jednak warto poważnie zastanowić się nad inwestycją w drewniany dom. Należy do tego celu wybrać pewną i poleconą firmę budowlaną, która pozwoli nam na uniknięcie błędów podczas konstrukcji.

Autorem tekstu o domach z bali jest Drewneo.pl – Beskidzkie Konsorcjum Budowlane, specjalizujące się w budowie domów drewnianych z bali.