LED to dioda świecąca zaliczana do półprzewodników, które emitują promieniowanie. Produkowana jest od lat sześćdziesiątych XX wieku, według pomysłu inżyniera Nicka Holonyaka. Działa dzięki swobodnemu przepływowi prądu elektrycznego w urządzeniu o stałym napięciu. Na początku uzyskano czerwone światło, później diody świeciły także na żółto, pomarańczowo i zielono. Korzystano z nich między innymi w zegarkach cyfrowych, a także kalkulatorach.

W latach osiemdziesiątych XX wieku nastąpił przełom, ponieważ odkryto, że LED można używać także w latarniach ulicznych, ponieważ jest to energooszczędna technologia. Rewolucja nastąpiła w 1992 roku, dr Shuji Nakamura – japoński uczony pokazał światu pierwszą niebieską diodę, światło najbardziej zbliżone do białego. W dzisiejszych czasach natomiast LED stosowane jest jako wydajne, a przede wszystkim energooszczędne światło. Co oznacza, że codzienne oświetlenie, znane jako światło żółte coraz rzadziej jest przez nas używane.

Jest to technologia pozwalająca na ograniczenie zużycia prądu, dzięki czemu rachunki powinny być coraz mniejsze. Wiele osób pyta, ile można zaoszczędzić na takim oświetleniu. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, jakby to się wydawało, ponieważ składa się na nią kilka czynników. Najwięcej zaoszczędzimy, gdy w całym domu, wymienimy żarówki standardowe, a także te halogenowe na oświetlenie LED. Taka sama zależność występuje w firmach, im więcej żarówek wymienionych, tym większa oszczędność. Niewiele osób wie, że wymiana ich powinna być konieczna, ze względu na rtęć, która znajduje się w produktach starego typu, a może prowadzić ona do zatrucia.

Oświetlenie LED coraz częściej stosowane jest w firmach, szczególnie te duże mają naprawdę ogromne możliwości w tej dziedzinie. Mówiąc wprost, mogą po prostu najwięcej zaoszczędzić. Diody o większych mocach, takich jak 10,20 i 30 W idealnie sprawdzają się przy oświetleniu różnego rodzaju fabryk, hal magazynowych, a także parkingów. Latarnie uliczne wyposażone w tę technologię umożliwiają nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim oświetlenie miasta, wsi, drogi światłem białym. Dzięki współczynnikowi oddawania barw kolory zarówno w nocy, jak i w dzień będą tak samo dobrze widoczne.

LED pojawia się także w oświetleniu dekoracyjnym, co pozwala na uzyskanie ciekawych efektów, przy niewielkich nakładach finansowych. W tym przypadku wyróżnia się głównie LED RGB, system stosowany przede wszystkim w miejscach relaksu, pubach, a także restauracjach, co pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego klimatu. Coraz więcej domów posiada także podwieszane sufity z tym właśnie oświetleniem.

Technologia LED w telewizorach umożliwia poprawę jakości obrazu, dzięki tylnemu podświetleniu krawędzi za pomocą specjalnych diod. Sprawia, że to co oglądamy ma ciekawy kontrast, a także naturalne kolory. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na zaoszczędzenie energii nawet o 40%. także w komputerach mogą zajść interesujące zmiany, dlatego też coraz więcej osób tuninguje swoje sprzęty. Należy wiedzieć, że diody nie powodują zwiększenia temperatury obudowie, a pobór prądu jest tak mały, iż nie obciąża zasilacza, co podnosi atrakcyjność tej technologii.

Jak widać technologia LED jest obecna w wielu dziedzinach naszego życia i zdecydowanie nam je ułatwia, a także umila. Warto więc pomyśleć o zmianie oświetlenia w swoim domu, firmie, czy tez urozmaiceniu miejsc, w których się często przebywa, ponieważ można stworzyć pomieszczenie idealne do zrelaksowania się po ciężkim dniu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Hurtownia-elektro.