Czy ziemia jest nadal dobrą lokatą??

Ziemia uznawana jest powszechnie za symbol powodzenia, przedsiębiorczości i umiejętności planowania. W Polsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, czyli w trakcie transformacji ustrojowej, zaistniała możliwość nabycia cennych ziem za bardzo niskie ceny. Ten, kto posiadał gotówkę i potrafił odnaleźć się w nowych okolicznościach, bardzo szybko zauważył, że można na tym zrobić nie lada interes. Ci bardziej praktyczni inwestowali całą swoją gotówkę w ziemię, która się stała niebywale opłacalną inwestycją. Wraz z wprowadzeniem wolnego rynku w Polsce, w naszym kraju zaczęły inwestować zachodnie kolosy, które potrzebował powierzchni pod własne firmy. Wtedy to, ludzie sprzedawali ziemię za krocie lub czekali na jeszcze lepszy moment. Znane są przypadki, że ludzie, którzy wykupili duże działki na początku lat 90-tych, dziś praktycznie nie muszą już pracować. Kto postawił dom na kupionych lata temu działkach, mógł je później sprzedawać za bajońskie sumy, w czasach wielkiego boom i wzrostu cen ziemi.

Z pewnością nie da się już zrobić tak dobrego interesu na kupnie ziemi. Wolny rynek wzmożył konkurencję. Pozostaje zadać pytanie: czy nadal ziemia jest korzystną inwestycją? Specjaliści z Forbes uważają, że to nie akcje czy fundusze nadal są gwarancją zrobienia dobrego interesu, lecz tym przysłowiowym ,,złotem” nadal jest ziemia. Grunt od lat oznacza stabilność i strategiczny sukces inwestycyjny. W przeciwieństwie do tego, jak było dwadzieścia pięć lat temu, kiedy to kupowano przeważnie ziemię, od lat dziesięciu jest boom na mieszkania i domu. Niestety rynek mieszkaniowy ulega kryzysom i jest niestabilny. Dodatkowo moda na dane style budowlane zmieniają się, a ziemia jest uniwersalna. Z roku na rok cena gruntów rolnych wzrasta o ok 20-25%. To największa możliwa stopa wzrostu od lat. Spowodowane to jest: wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, co otworzyło rynki dla zagranicznych inwestorów. Nadto Unia finansuje ziemię poprzez dopłaty bezpośrednie, co odbija się pozytywnie na wartości ziemi. Bardzo dobrym interesem okazuje się zakup ziemi rolnej, a następnie, jeśli istnieje taka możliwość, przekształcenie jej na ziemię budowlaną. Z uwagi na to, iż ziemia budowlana jest znacznie droższa, zysk może być ogromny. Potrzeba jednak wiedzy i rozeznania, czy taki manewr da się z daną działką wykonać. Następną możliwością inwestycyjną jest zakup bardzo dużej działki i rozparcelowanie jej na kilka mniejszych. Wtedy to dochód będzie jeszcze bardziej widoczny. Niestety przy takiej inwestycji należy posiadać duży zasób gotówkowy, oscylujący około miliona złotych. Jeśli ktoś dysponuje kapitałem, może dokonać wielkich rzeczy, inwestując w ziemię. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od 11 lat, więc, jak uczy doświadczenie, ziemia, czy to rolna, czy budowlana, jest nadal bardzo dobrą inwestycją.

Jak widać, zakup ziemi od lat jest jedną z najbardziej stabilnych i dochodowych inwestycji. Spowodowane to było wprowadzeniem wolnego rynku, a później otwarciem się na obcy kapitał po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Rok 2015 jest jednak ostatnim okresem, w którym będzie można osiągnąć takie wyniki. Już w 2016 roku konkurencja wzrośnie, ponieważ cudzoziemcy będą mogli kupować grunty u nas bez przeszkód. Prawdopodobne jest to, iż czeka nas masowe wykupowanie polskich ziem, co przełoży się na wzrost cen polskich gruntów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z administratorami strony koninko.com.pl – strony nowego osiedla mieszkaniowego w Koninku.