Rosnące ceny energii cieplnej powodują, że od paru lat coraz większą popularnością cieszą się domy energooszczędne i domy pasywne. Podstawową cechą budownictwa energooszczędnego jest wykorzystywanie materiałów, które znacząco wpływają na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku i jego eksploatacji.
Zasadniczą różnicą między domem energooszczędnym a domem pasywnym jest zapotrzebowanie na energię potrzebną dla 1m2 w ciągu roku. To zapotrzebowanie określa Polska Norma:

•    dla domu pasywnego – 15 kWh/m2/rok,
•    dla domu energooszędnego – poniżej 70 kWh/m2/rok.

Różnica jest zasadnicza, tym bardziej, że dla domu standardowego norma przyjmuje 120 kWh/m2/rok. Te różnice w prosty sposób przekładają się na wysokość comiesięcznych rachunków.

Na co zwrócić uwagę

Energooszczędność domu powstaje już na etapie projektu, który powinien uwzględniać i niwelować tradycyjne miejsca ubytku ciepła. Wybierając projekt należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

•    położenie okien i witryn szklanych – powinny być od strony południowej, bardziej oświetlonej,
•    od strony północnej tylko niezbędne okna,
•    zwarta bryła budynku – dodatkowe załomy i ściany powodują straty ciepła,
•    dobór odpowiednich okien i ich ciepły montaż,
•    użycie odpowiednich materiałów budowlanych,
•    ocieplenie budynku,
•    właściwa wentylacja,
•    likwidacja mostków termicznych.

Ważnym elementem dla uzyskania niskiego bilansu energetycznego jest układ pomieszczeń. Domy parterowe zużywają znacznie więcej energii niż domy piętrowe z użytkowym poddaszem. Obok okien,  to dach powoduje największe straty ciepła.

Kiedy wybierzemy odpowiedni projekt, należy zadbać o jego prawidłowe wykonanie. Wszelkie niedociągnięcia na etapie wykonania zemszczą się później wyższymi kosztami eksploatacji. Podobnie rzecz ma się z użytymi materiałami. Oszczędności będą tylko pozorne.

Istotnym elementem wpływającym na zużycie energii jest system ogrzewania. W domach energooszczędnych powinny być zastosowane odnawialne źródła energii. Najpopularniejsze to kolektory słoneczne, energia wiatrowa lub ze źródeł geotermalnych. Najpopularniejsze są panele słoneczne, ponieważ ich cena jest przystępna i są łatwe w montażu. Odpowiednio dobrane nie tylko ogrzeją dom, ale także zaspokoją zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.

Nieodzownym elementem domu energooszczędnego powinien być rekuperator, czyli urządzenie zapewniające cykliczną wymianę powietrza bez konieczności otwierania okien. Dobry rekuperator potrafi odzyskać nawet 95 % ciepła i obniżyć rachunki o 40 %. Warto go zamontować nawet w tradycyjnym budynku.

Wbrew panującej opinii budowa domu energooszczędnego nie jest dużo droższa niż domu tradycyjnego, a oszczędności w kosztach eksploatacji są bardzo duże i trwają przez wiele lat.

Domy energooszczędne powoli stają się w Polsce standardem. Nie tylko zmniejszają koszty eksploatacji, ale także pozytywnie wpływają na środowisko zmniejszając jego zanieczyszczenie. Niestety w porównaniu z krajami Europy zachodniej opóźnienia nasze sięgają ponad 10 lat.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą ABA Nieruchomości – wycena nieruchomości Konin, Koło, Turek i Słupca.