Okazuje się, że pomimo tego, iż zakładanie kanalizacji domowej, jest zajęciem zupełnie nieskomplikowanym, to dla osób, które robią to po raz pierwszy, może okazać się sporym problemem. Powstałą nawet lista najczęstszych błędów, które są popełniane podczas jej zakładania. Z czym takowe się wiążą?

Hałas? Jaki hałas?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że źle zamontowane rury prowadzą do sporego hałasu, który pojawia się w mieszkaniach. Sam materiał, z którego są produkowane, nie ma właściwości wyciszających, co wiąże się z tym, że czasami domownicy mogą słyszeć hałas wydobywający się z rur, a to nie jest najprzyjemniejszy dźwięk. Dlatego należy pamiętać, żeby w jakiś sposób zabezpieczyć rury, na przykład za pomocą otuliny z wełny mineralnej. W końcu nikt nie chce słyszeć, że w sąsiednim pomieszczeniu, ktoś właśnie korzystał z toalety. Dla osób, którym koszty nie są straszne, istnieje jeszcze jedna opcja. Mianowicie jest to skorzystanie z niskoszumowych rur, a także kształtek o zwiększonej masie tworzywa, jednakże trzeba uszykować swój portfel na nieco większe wydatki.

Brak wentylacji

Najczęściej można się spotkać z tym, ze szambo nie jest odpowiednio wentylowane. To z kolei powoduje rozprzestrzenianie się nieprzyjemnej woni dookoła szamba, ale tutaj nie chodzi tylko o zapach. Dwutlenek węgla i toksyczne gazy, które powstają w momencie rozkładania się fekaliów. Konieczne jest odpowiednie wentylowanie, tak aby ścieki mogły bezproblemowo dopływać z instalacji kanalizacyjnej. Nawiew i wywiew to niezbędne elementy domowej kanalizacji.

Zapominamy nie tylko o tym, ze szambo powinno być wentylowane. Poza nim ważne jest odpowiednie doprowadzenie powietrza do pionów kanalizacyjnych. Co może Ci grozić? Powstawanie podciśnienia w przewodach, wysysanie wody z syfonów, a także charakterystyczne bulgotanie i powstawanie nieprzyjemnych zapachów wydostających się wprost z kanalizacji. Żaden z tych „objawów” nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego należy wyprowadzić wszystkie piony ponad dach domu. Zaślepienie kanału kanalizacyjnego to duży błąd. Jeśli nie macie wystarczająco dużo miejsca, aby wyprowadzić przez dach kilka pionów, to możecie zrobić wspólną wywiewkę, jednakże ta, powinna mieć rurę o zdecydowanie szerszej średnicy, niż w przypadku tylko jednego wywiewu.

Pamiętaj o syfonach

Jeśli zapomnisz o zainstalowaniu syfonów swojej instalacji kanalizacyjnej, będziesz musiał pogodzić się z nieprzyjemną wonią fekaliów. Syfon zawsze ma w środku trochę wody, która oddziela instalację od urządzenia. Takie zapachy mogą pojawić się w każdym pomieszczeniu sanitarnym – kuchni, łazience czy pralni. Czasami zdarza się też tak, ze syfon został zamontowany, ale w zły sposób i nie spełnia swojej funkcji.

Chociaż wydawać by się mogło, że instalacja kanalizacyjna, która nie jest podłączana a do prądu, nie wymaga zbyt wiele od osoby, która ją zakłada, to jednak istnieje mnóstwo błędów, które można popełnić. Ich efektem najczęściej jest brzydki zapach unoszący się w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia sanitarne. Być może nie jest to zbyt niebezpieczne, ale dość nieprzyjemne, dlatego warto zadbać o to, aby wszystkie urządzenia, a także sama instalacja były dobrze zamontowane.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą HydroNet, która specjalizuje się w przyłączach kanalizacyjnych.