bitcoinKażdy kraj ma swoją narodową walutę, która opiera się na zaufaniu względem eminenta centralnego. Czasami parę państwa łączy się i wprowadza jedną jednostkę monetarną – na przykład europejskie euro. Parę lat temu pojawił się pomysł wprowadzenia jednej, światowej kryptowaluty. Takie próby oczywiście były już podejmowane wcześniej, ale nigdy nie na taką skalę. Koncepcja ta weszła w życie w 2009 roku i wprowadzono wtedy nową internetową jednostkę pieniężną – bitcoina. Za jego powstaniem stoi osoba lub grupa osób posługująca się pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Bitcoina wyróżnia to, że jest to waluta zdecentralizowana – nie posiada centralnej instytucji emisyjnej. Sprawia to, że jest niezależna od banków, rządów i instytucji. Istnieje możliwość korzystania z niej w każdym dowolnym miejscu, w którym działa Internet. Bitcoiny dzielą się na mniejsze jednostki znane potoczne satoshi (1 bitcoin = 100 000 000 satoshi). Zapłaty zwolnione są z prowizji, ponieważ nie wykorzystuje się pośredników. Bitcoin działa w sieci P2P, a wszystkie zmiany muszą być zaakceptowane przez konkretną liczbę właścicieli. Wiąże się to z tym, iż nie ma jednego właściciela, który może zablokować konto użytkownika.

Nie chcę przekonywać Was do tego, żebyście od razu przerzucili się na tę walutę. Jest to temat otwarty, który wymaga zapoznania się z wieloma szczegółami związanymi z działaniem bitcoina. Jego użytkownicy wymieniają wiele zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: szybkie transakcje z dowolnego miejsca na świecie, anonimowość transakcji, brak pośredników oraz łatwość obsługi. Bitcoin jest odporniejszy na inflację od tradycyjnych walut. Ilość monet jest ograniczona i nie ma możliwości ich dodrukowania.

Każdy chętny może zostać użytkownikiem i posiadaczem bitcoina. Po pierwsze, należy wybrać sobie portfel, który jest odpowiednikiem konta bankowego z wieloma rachunkami. Nie przechowuje on jednak waluty tylko klucz dostępu do siedzi bitcoin. Następnie możemy przejść do zakupu bitcoinów. Walutę można nabyć na parę różnych sposobów. Najszybszym, ale dość kosztownym, jest zamówienie bitocinów sms-em. Istnieje możliwość zakupu bezpośredniego. Na portalach poświęconych tej tematyce znajdują się ogłoszenia od sprzedających. Na przykład w Polsce funkcjonuje Polskie Forum Bitcoin. Kolejnymi miejscami, gdzie możemy nabyć walutę jest Kantor oraz Giełda bitcoin. Kantor umożliwia szybki zakup i sprzedaż waluty. Ceny sprzedaży zazwyczaj są wyższe niż skupu, ponieważ kantor sam ustala kurs i nalicza marżę. Z pewnością na korzyść przemawia brak czasochłonnej i skomplikowanej rejestracji. Giełda działa na podobnej zasadzie, jak kantor, ale sprzedaż i zakup waluty odbywa się od innych użytkowników. Stawki są korzystne, zaś kurs ustalany jest przez wolny rynek.

Trudno powiedzieć, czy bitcoin zastąpi papierową walutę. Jeżeli tak, to będzie to proces czasochłonny i długotrwały. Istnieje ryzyko, że instytucje zewnętrzne będą starały się przejąć nad nim kontrolę. Może także nastąpić dewaluacja waluty spowodowana zmniejszającą się liczbą jej użytkowników oraz kary nałożone, na przykład przez rządy poszczególnych państw. Zachęcam Was do zapoznania się z tematem alternatywnych jednostek pieniężnych. Być może kiedyś zdecydujecie się na jakiś drobny zakup używając tej formy zapłaty.

Autorem artykułu jest Moneris Machine, firma oferująca pożyczki pod zastaw ruchomości i nieruchomości z Poznania.