W obecnych czasach nie każdy z nas budując dom stawia na tradycyjne technologie. Oprócz domów drewnianych, nowoczesnych modułowych, rynek budowlany ma do zaoferowania również glinę i słomę jako materiał budulcowy. Są to domy których historia sięga ponad 100 lat.
Zalety budowania z gliny i słomy
Domy utworzone w tej technologii są przede wszystkim wybitnie ciepłe i energooszczędne. Możemy je ogrzewać kominkiem lub elektrycznie, gdzie rachunki za ogrzewanie potrafią być do trzech razy mniejsze niż w budownictwie tradycyjnym. Grube ściany chronią zarówno przed zimnem jak i przed upałami latem dając przyjemnie uczucie chłodu. Dzięki nim dom jest również znakomicie wyciszony. Koszty budowy takiego domu w porównaniu z innymi niskie. Posiadają one walory zdrowotnościowe, dzięki temu że w ich wnętrzu panuje mikroklimat powstający w wyniku pochłaniania i oddawania pary wodnej
Wady budowania z gliny i słomy
Za wadę można uznać grubość ścian, przez co zwiększa się powierzchnia zabudowy domu. Wadą jest również żmudne korowanie żerdzi oraz niekiedy pękanie gliny przy wysychaniu.
Jeśli chcemy aby nasz dom był wybudowany w powyższej technologii, warto porozmawiać z fachowcami. Decydując się na glinę i słomę na pewno uzyskamy ekologiczny, zdrowy dom z unikalnym wnętrzem.