Planując wystrój swoich wnętrz często sięgamy w przeszłość. Ile to konstrukcji posiadają kolumny inspirowane greckimi pierwowzorami, ile to z kultury dalekiego orientu przeniknęło do naszego codziennego życia. Lubimy czerpać inspiracje z rozwiązań, które w przeszłości znalazły swoich zwolenników. Łatwo zdajemy sobie sprawę z dużej części bardziej oczywistych rozwiązań, jednak nie trzeba sięgać tak daleko w przeszłość aby znaleźć ciekawe inspiracje. Poświęćmy zatem chwile, aby przyjrzeć się stylowi art déco, który osiągną szczyt swojej popularności w pierwszych dekadach ubiegłego wieku.

Art déco nie był zaledwie chwilowym trendem w malarstwie, sztuce, grafice czy architekturze. Ten styl łączył te wszystkie dziedziny ze sobą i był na ustach designerów od 1919 do 1939 roku. Jego nazwa wywodzi się od dwóch francuskich słów art – sztuka i décoratif dekoracyjny. Stał w opozycji do stylów stosowanych we wcześniejszych okresach sztuki. Narzucał jasno określoną dyscyplinę przestrzenną, co ograniczało dotychczasową niepohamowaną swobodę ekspresji w tej dziedzinie. Projektanci tworzący wygląd poszczególnych przedmiotów, skupiali się na jego funkcjonalnej roli zarówno od strony praktycznej jak i artystycznej. Wytwory nie mogły być jednak tanimi rozwiązaniami dostępnymi na masową skalę. Przykładowo meble tworzone w tej stylizacji były wykonywane np. z hebanu i posiadały złocone dodatki. Geometria stanowiła ważne narzędzie projektantów. Dzięki połączeniu prostych linii można było otrzymywać wzory będące z jednej strony proste w wykonaniu, a z drugiej urzekały obserwatora ładem i porządkiem jakie prezentowały. Pomimo prostoty wielu rozwiązań kładziono nacisk na wytworzenie silnych sprzeczności. Kontrasty złota i czerni były często wykorzystywane w grafice dając czytelny i łatwy do przyswojenia przekaz. Silny nacisk na przemysł ponieważ art déco emanował mechaniczną precyzją utożsamianą z fabrykami i ciężkim przemysłem.

Jednym z najsłynniejszych budynków stworzonych w stylizacji art déco jest oddany do użytku w 1931 roku Empire State Bulding. Konstrukcja zasłynęła z tego, że przez wiele lat posiadała dumny tytuł największego drapacza chmur na świecie. Wraz z upływem lat inne konstrukcje odważnych deweloperów przewyższyły granicę 443,2 m, ale charakterystyczny styl wciąż pozostał bez zmian i od samego głównego holu co rok wita miliony turystów odwiedzających to miejsce.

Różne zakątki świata różnie interpretowały ten styl. W Polsce istniała odmiana art déco zwana polską sztuką stosowaną. Najsłynniejsze ugrupowania tworzące w tej stylizacji to Rytm, Ryt, Ład i Warsztaty Krakowskie. W ich pracach można było dostrzec silne odwołania do sztuki ludowej. Niektórzy artyści tego okresu chcieli podnieść go do rangi stylu narodowego II Rzeczpospolitej.

Obecnie widzimy coraz więcej odwołań do okresu międzywojennego. Jest to związane z silnymi ruchami patriotycznymi jak i powstaniem potrzeby na wzmocnienie tożsamości narodowej. Również współczesna technologia preferuje proste rozwiązania w wyglądzie modeli telefonów komórkowych, laptopów i innych urządzeń, a taki przedmioty dobrze wpisują się w bardzo uporządkowaną przestrzeń. Może to oznaczać, że niebawem dostrzeżemy na rynku więcej dekoracji, mebli i innych akcesoriów wyposażenia wnętrz z silną obecność sztuki stosowanej jak i bardziej zachodnich odmian art déco.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ozdoba-okna, wykonującą między innymi rolety Poznań.